Film & Sociologie od roku 1991 natočila

více než 170 dokumentárních filmů, které vznikly

v režii předních českých dokumentaristů.

 

Film & Sociologie je producentem

filmu Občan Havel - nejúspěšnějšího dokumentárního

filmu v české distribuci.

Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)

Filmy

Pasažéři

Hrdinové filmu se sešli v divadelním souboru - Pasažéři - a společně připravili hru o tom, jak si představují svůj život po odchodu z dětského domova, ve kterém vyrostli. Skutečnost je však mnohem dramatičtější než divadlo. Pepa jako jediný pracuje, ale nezvládá rozchody s přítelkyní a pravidelně končí na psychiatrii. Jeho bratr Milan se nedokáže postavit na vlastní nohy. Pali, který z děcáku utekl třikrát za tátou, není v devatenácti schopen postarat se o dvě vlastní děti. Bajdy žije u mámy, nemůže najít práci a smutek zahání kouřením trávy. Film Jany Borškové pojednává o důležitosti lásky, která umí stanovit hranice a dodává pocit bezpečí. Režisérka své hrdiny sledovala po dobu šesti let.
Režie, námět Jana Boršková
Kamera: David Šachl, Jana Boršková
Střih:

Blanka Kulová, Jíří Brožek

Zvuk:

Vladimír Chrastil

Stopáž:

77 min

Rok výroby:

2018

Ukázka Fotogalerie

Číst dále: Pasažéři

   

Okhwan na ceste za slobodou

5 operací, 6 srážek s autem, 10 let na cestě, 192 zemí, přes 10 000 kilometrů.
Hlavním hrdinou snímku Okhwan’s Mission Impossible je korejský právník, cyklista, naivní snílek a zapálený aktivista v jednom – Okhwan. Zvolil si misi, která se blíží nemožnému: projezdit na kole celý svět, a upozornit tak na téma rozdělení vlastní země nesmyslnou hranicí mezi Severní a Jižní Koreou. Únos, extrémní hladovka před londýnským parlamentem v době parlamentních prázdnin nebo absolvování Pražského maratonu bez jakékoliv přípravy představuje jen malý výčet z řady příhod, které Okhwana provázejí během jeho symbolického boje. Boje, který přerostl do absurdních rozměrů a zároveň ukázal, že i naivní představa může mít při velké odvaze a odhodlání svůj smysl. 
Režie: Marek Mackovič
Scénář: Marek Mackovič
Námět: Marek Mackovič
Stopáž: 71 min
Rok výroby: 2016

 

   

I Fagiolini

Režisér Pavel Koutecký natočil v průběhu 3 let ve spolupráci s Mezinárodním hudebním festivalem Pražské jaro trilogii Každý rok je v Praze jaro - Každý rok je Pražské jaro – příběhy několika koncertů tohoto festivalu. V rámci trilogie natočil i dosud neuveřejněný portrét špičkového britského vokálního souboru I Fagiolini, jednoho z nejuznávanějších vokálních souborů zaměřených na renesanční polyfonii a rané baroko, který založil a vede Robert Hollingworth.
I Fagiolini (Fazolky) prezentuje renesanční a raně barokní hudbu tak, jak se hrála na italských náměstích. Jejich kejklířské vystoupení v maskách během představení v roli vypravěče komentoval a českým divákům přibližoval herec Radek Holub. I Fagiolini vystoupili na festivalu Pražské jaro v roce 2005 v krásném prostoru kostela Šimona a Judy. Film sleduje soubor od příletu do Prahy přes zkoušky až k festivalovému představení. Jaké to je koncertovat tři měsíce v kuse, vždy v jiné zemi, v jiném sále s jinou akustikou, pro publikum s různým temperamentem.
Stejně jako v případě již uvedené trilogie je zde svět vážné hudby představen netradičním způsobem, na což diváci dokumentů o vážné hudbě a posluchači koncertů nejsou zvyklí. Jak konstatují sami členové souboru I Fagiolini – lidem by se mělo říct, že se můžou na jejich představení smát.
Režie: Pavel Koutecký, Jaroslav Hovorka
Stopáž: 26 min
Rok výroby: 2015

 

   

Jak to říct dětem

Jak říct dětem, co se stalo 17. listopadu 1989? Jak jim zprostředkovat svůj vlastní prožitek a nenudit? Pro děti je to abstraktní událost splývající s dávnými válkami a revolucemi, pro nás součást osobní a někdy i rodinné historie. Hravá rekonstrukce u mapy centra Prahy, při níž si každý dospělák vybírá malou hračku jako svého reprezentanta - avatara, dětem činí rodičovské vyprávění hravější a přístupnější. Rodičům zase avatar umožňuje zbavit se ostychu z veřejné prezentace soukromých zážitků.

Scénář: Miroslav Trejtnar, Taťána Marková
Režie: Miroslav Trejtnar, Taťána Marková
Kamera: Libor Kozák, Dalibor Fencl
Zvuk: Jiří Koťátko, Jan Richtr, Miroslav Šimčík
Střih: Matouš Outrata
Dramaturgie: Jan Gogola ml.
Námět: Miroslav Trejtnar, Taťána Marková
Stopáž: 27 min
Rok výroby: 2014
Ukázka Fotogalerie

Číst dále: Jak to říct dětem

   

Felvidék. Horná zem

Režisérka Vladislava Plančíková pochází z Felvidéku. Její babička s celou svojí rodinou přišla před mnoha lety na Slovensko z Maďarska. Byli donuceni žít v domě po vystěhovaných Maďarech. Jak může výsledek politické šachové partie po druhé světové válce změnit osudy tisíců rodin?  Režisérka pomocí starých fotek, map, dopisů, bot a vzpomínek nechá promlouvat příběh dvou národů, příběh řešení "maďarské otázky" v poválečném Československu. Film&Sociologie je koproducentem tohoto snímku, který vzniká v produkci slovenské společnosti Mandala Pictures.
Režie: Vladislava Plančíková
Kamera: Dušan Husár
Zvuk: Igor Baar
Střih: Zuzana Cseplö, Terézia Mikulášová
Dramaturgie: Peter Kerekeš, Gesa Marten, Tomáš Kaminský
Námět: Vladislava Plančíková
Stopáž: 75 min
Rok výroby: 2014

 

   

Olga

Olga Havlová byla plná sil, nápadů, humoru, noblesy, rozhodnosti a empatie, pohostinná i přísná. Byla ženou činu a akce. Byla kreativní a inspirativní.  Patří k osobnostem, na které bychom neměli zapomenout, které stojí za to si připomínat a seznamovat s nimi mladou generaci. Režisér Miroslav Janek ve svém dokumentu rekonstruuje její životní postoje, přibližuje Olžina ducha a ráz doby, v níž žila. Prostřednictvím jeho autorského dokumentu se s Olgou Havlovou mohou blíže seznámit i ti, kteří ji osobně neznali.
Režie: Miroslav Janek
Kamera: Miroslav Janek
Zvuk: Vladimír Chrastil
Střih: Antonie Janková
Dramaturgie: Hana Jemelíková
Námět: Anna Freimanová
Produkce: Jan Krása
Stopáž: 87 min
Rok výroby: 2014


 

 

 

 

 

Fotogalerie

Číst dále: Olga

   

Psáno pro Pražské jaro, opus č. 3

Velkolepé sny autorů procházejí ohněm premiéry.
Režie: Pavel Koutecký, Jaroslav Hovorka
Kamera: Stano Slušný
Zvuk: Petr Stýblo,
Střih: Jan Petras
Dramaturgie: Hana Jemelíková
Námět: Pavel Koutecký
Stopáž: 58 min
Rok výroby: 2007
Stránky filmu na webu ČT: LINK

 

Číst dále: Psáno pro Pražské jaro, opus č. 3

   

Občan Havel

Scény z prezidentské kuchyně.
Režie: Pavel Koutecký, Miroslav Janek
Kamera: Stano Slušný
Zvuk: Daniel Němec, Viktor Ekrt 
Střih: Tonička Janková
Dramaturgie: Hana Jemelíková
Námět: Pavel Koutecký
Stopáž: 120 min
Rok výroby: 2008
Stránky filmu  www.obcanhavel.cz

 

Číst dále: Občan Havel

   

Husí kůže - Zimomriavky

Svá svědectví o "sametovém rozvodu" podají pamětníci tehdejších událostí, mimo jiné i lidé z regionů, kterým tehdy byla přisouzena role pasivních pozorovatelů. Atmosféra doby bude připomenuta filmovými, tiskovými a foto archivy.
Režie: Martin Hanzlíček
Kamera: Braňo Pažitka
Zvuk: Jan Richtr
Střih: Martin Hanzlíček
Dramaturgie: Ivan Stehlík
Námět: Fedor Gál
Produkce: Jan Krása
Stopáž: 78 min
Rok výroby: 2014

   

Léčba dějin

Dokumentární esej se vydává po stopách odkazu Františka Kriegla, lékaře, organizátora, politika, komunisty, chartisty a idealisty, který v srpnu 1968 jako jediný člen ÚV KSČ aktivním činem vystoupil proti invazi „spřátelených vojsk“, když nepodepsal tzv. Moskevské protokoly. Cena nesoucí jeho jméno, udělovaná od konce 80. let 20. století Nadací Charty 77, udržuje jeho odkaz v kolektivní paměti a vyzdvihuje jeho následovníky. Film se dotýká životních příkladů tří z nich - občanského aktivisty a anarchisty Jakuba Poláka, bojovnice proti korupci a senátorky Aleny Dernerové a bývalého ředitele Fondu životního prostředí a exponenta kauzy „Drobil“ Libora Michálka. Delší verze filmu určená pro kina je rozšířena ještě o dalšího protagonistu, jezuitu Františka Líznu, zaměřujícího se na pastoraci Romů, vězňů a bezdomovců.
Film vznikl za finanční podpory Státního fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie.
Režie: Vít Janeček
Kamera: Braňo Pažitka
Zvuk: Jan Richtr
Střih: Hedvika Hansalová
Dramaturgie: Jan Gogola ml.
Námět: Martin Groman, Vít Janeček
Produkce: Kristina Dufková
Stopáž: 52/80 min
Rok výroby:  2013
   

Česká vesnice

„Böhmische Dörfer“ je německé úsloví vyjadřující něco neznámého, nepochopitelného. Jana Cisar, která má česko-německé kořeny, nachází ono nepochopené, nepochopitelné a špatně pochopené v česko-německých vztazích ve svém nejbližším okolí a ptá se na to i osobností, které se s tímto vším ve svém životě setkávaly a snažily se to pochopit. Vydává se po stopách česko-německých příběhů, zasahujících do naší současnosti.
Film vznikl za finanční podpory programu MEDIA, Státního fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie a Česko-německého fondu budoucnosti.
Režie: Peter Zach
Kamera: Peter Zach
Střih: Peter Zach
Námět: Peter Zach, Jana Cisar
Stopáž: 78 min
Rok výroby: 2013
   

Fragmenty P. K.

Netradiční portrét režiséra Pavla Kouteckého. Pomocí záběrů z jeho filmů a jednotlivých výpovědí těch nejbližších - kusých, letmých historek, které se vážou k podstatě osobnosti Pavla Kouteckého, se snaží sestavit jeden velký fragment, který Koutecký zanechal.
Film vznikl za finanční podpory Státního fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie.
Režie, námět: Jana Počtová
Kamera: Stano Slušný
Střih: Šárka Sklenářová
Dramaturgie: Hana Jemelíková
Stopáž: 52 min
Rok výroby: 2014
   

Romský král

Fascinující proměny osudů Romů v chudých osadách na Slovensku. 
Režie: Viliam Poltikovič
Scénář: Viliam Poltikovič
Kamera: Richard Špůr
Zvuk: Miroslav Šimčík, Jan Štorek
Střih: Štěpán Nepraš
Dramaturgie: Hana Jemelíková, Martin Štoll
Námět: Viliam Poltikovič
Stopáž: 57 min
Rok výroby: 2009
 

Číst dále: Romský král

   

Krátká dlouhá cesta

V dubnu 1945 byl Vojtech Gál zavražděn na cestě ze Sachsenhausenu do Schwerinu. V dubnu 2008 vykročil po stejné trase jeho syn Fedor ve snaze najít hrob svého táty, kterého nikdy nepoznal. Při svém pátrání nachází pamětníky a svědky, od nichž se dovídá, jak žili Židé ve slovenských obcích před válkou, z čeho vyrůstal slovenský nacionalismus a antisemitismus, jak sousedé a přátelé židovských rodin prožívali odsuny slovenských Židů a arizaci jejich majetku. Hovoří i s lidmi, kteří žili v sousedství koncentračního tábora Sachsenhausen, a zachycuje vzpomínky očitých svědků z vesnic, jimiž vedly desítky kilometrů dlouhé pochody smrti. Fedor Gál se na cestu nevydal sám - vzal s sebou kamarády, spolutvůrce filmu a souputníky na cestě. Nerozuměli všemu, co je na cestě potkalo. Nechápali některé z lidí, s nimiž hovořili. Ale ani na vteřinu je nenapadlo, že putují bez cíle a beze smyslu. Fedorův táta žil pouhých 35 let. Jeho poslední cesta však byla dlouhá, přestože trvala jenom pár dnů. Cesta tvůrců filmu Krátká dlouhá cesta trvala dlouho. Vrátili se z ní jiní, než byli předtím.
Film vznikl za finanční podpory Státního fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie.
Režie: Martin Hanzlíček
Scénář: Fedor Gál, Martin Hanzlíček
Kamera: Richard Krivda
Zvuk: Václav Vondráček
Střih: David Vojta
Dramaturgie: Jiří Gold
Námět: Fedor Gál
Stopáž  82 min
Rok výroby: 2009
   

Včely letěly krásně

Příběh fotoateliéru Seidel v Českém Krumlově.
Režie, námět: Karel Čtveráček
Kamera: Karel Čtveráček, Jan Horáček, Jakub Šimůnek
Zvuk: Jakub Jurásek
Střih: Šárka Sklenářová
Dramaturgie: Hana Jemelíková, Hana Stibralová
Hudba: Ivan Acher
Stopáž: 70 min
Rok výroby: 2009
Stránky filmu: www.vcelyletelykrasne.cz

Ukázka | Ohlasy

Číst dále: Včely letěly krásně

   

Holky z fildy

Čtyři rebelky po dvaceti letech
Film Holky z fildy je film o generaci žen, které se ocitly ve stejném čase na stejném místě a společně prožily zlomovou historickou událost – listopadovou revoluci, která je určitým způsobem nastartovala či proměnila. I když se po studentské stávce jejich cesty rozešly, dodnes je spojuje nasazení, s nímž realizují věci, ve které věří.
Režie: Nataša Dudinski, Taťána Marková
Kamera: Nataša Dudinski, Dalibor Fencl, Eugen Kukla, Prokop Souček
Zvuk: Petr Stýblo
Střih: Jan Petras
Dramaturgie: Hana Jemelíková
Námět: Nataša Dudinski, Taťána Marková
Hudba: Peter Binder, Pavla Milcová
Stopáž: 57 min
Rok výroby: 2009
WWW: link

Číst dále: Holky z fildy

   

Evoluce 4 z revoluce

Portréty čtyř osobností sametové revoluce v průběhu dvaceti let, Michael Kocáb, Martin Mejstřík, Jan Ruml, Kryštof Rímský a my všichni dvacet let po sametu. Sběrný dokumentární cyklus, který začal natáčet režisér Pavel Koutecký v roce 1990.
Dvacet let sledoval filmový štáb osudy čtyř lidí, kteří v listopadu 1989 vystupovali na veřejnosti. Hudebník Michael Kocáb, disident Jan Ruml, mladý účastník zásahu na Národní třídě Kryštof Rímský a studentský vůdce Martin Mejstřík. Doba po listopadu otevřela před každým nové možnosti, příležitosti a šance. Unikátní filmový projekt zachycuje jejich hledání, bloudění, předsevzetí i pochybnosti. 
Režie: Pavel Koutecký, Jan Šikl
Kamera: Stano Slušný, Vlastimil Hamerník, Martin Řezníček, Jan Šikl
Zvuk: Vladimír Chrastil
Hudba: Jan Šikl ml.
Střih: Martin Steklý
Dramaturgie: Hana Jemelíková
Námět: Pavel Koutecký
Stopáž: 4x57 min
Rok výroby: 2010
WWW:
Evoluce 4 z revoluce

Ukázka | Fotogalerie | Press

Číst dále: Evoluce 4 z revoluce

   

Skrytý půvab byrokracie

Celý článek...
Filmové pátrání po smyslu a významu státní správy.
Několik obrazů a konkrétních situací z úřadů, s kterými přicházíme běžně do styku - katastrální úřad, úřad sociálního zabezpečení, ale i z institucí, které známe zejména z médií - Ministerstvo zahraničních věcí a Ministerstvo kultury.
Tvůrci pořadu představují české úřady z pozice občana, ale i úředníka, který je nárazníkem mezi systémem státní správy a občanem.
Za umožnění natáčení a spolupráci při jeho realizaci děkujeme zaměstnancům i vedení těchto úřadů:
Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Ministerstvo kultury ČR, Česká správa sociálního zabezpečení Praha, Obvodní úřad městské části Praha odbor stavebně dopravní, Katastrální úřad Praha - město, Policie ČR Místní oddělení Praha 3, Oddělení správních činností.
Během natáčení filmu nebyl zraněn ani zabit žádný úředník či občan.
Režie: Pavel Koutecký
Kamera: Stano Slušný
Zvuk: Jan Valouch
Střih: Jan Petras
Dramaturgie: Jiří Kabele
Námět: Jiří Kabele
Stopáž: 1999
Rok výroby: 1999

Fotogalerie

Číst dále: Skrytý půvab byrokracie

   

Previanti

Výjevy ze života vesnických muzikantů.
Celý článek...
Každý už to někdy zažil, venkovská svatba, venkovský pohřeb, křtiny, zabijačka, masopust.... Sjedou se příbuzní, přátelé, místní i přespolní. Se vší důstojností se odehraje předepsaný rituál, ale teprve pak jakoby přijde to hlavní. Nosí se na stůl, povídá, vzpomíná, nadává na poměry, raduje, truchlí a také tancuje a zpívá.
Film zachycuje náladu těchto slavností a jejich hlavní postavy - muzikanty. Je poetický, ale i trochu ironický, je laskavý, humorný ale i cynický a tesklivý. Tito hudebníci provázejí venkovského člověka od kolébky až do hrobu.
Mizí tento fenomén lidového muzicírování, který v sobě nese i národní tradici?
Film vznikl za finanční podpory Státního fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie.

Režie: Miroslav Janek
Scénář: Ivan Arsenjev
Kamera: Miroslav Janek
Zvuk: Michael Míček
Střih: Tonička Janková
Námět: Ivan Arsenjev
Stopáž: 58 min
Rok výroby: 1999

Fotogalerie

Číst dále: Previanti

   

Do života

Tandem Koutecký - Slušný vás zve do prostředí, do něhož byste možná sami neměli odvahu vkročit - do světa plného radosti i bolesti, úzkosti i úlevy. Film sleduje dění na špičkovém pracovišti v tzv. Zemské nemocnici v Praze, které se zabývá porody a následnou péčí o zvláště kritické případy nedonošených dětí.
 
Režie: Pavel Koutecký
Kamera: Stano Slušný
Hudba: Jan Burian
Zvuk: Michal Houdek
Střih: Jan Petras
Dramaturgie: Jan Burian
Námět: Pavel Koutecký
Stopáž: 58 min
Rok výroby: 1997

Fotogalerie

Číst dále: Do života

   

Svědkové holocaustu

Nadace Film & Sociologie participovala v projektu University Yale, USA, která dokumentárně archivuje svědectví o holocaustu od žijících svědků. Projekt probíhá již 15 let v různých zemích světa, v současné době se realizuje v USA, Izraeli, Polsku, na Ukrajině a Slovensku. V České republice je projekt koncipován na zachycení svědectví o holocaustu od Židů, Němců a Rómů. Nadace Film a Sociologie natočila v tomto projektu 19 svědectví, 11 židovských 3 romské a 5 německých, které v úhrnu dávají představu o období holocaustu na českém území. Projekt byl realizován za finančního přispění Yale University a TV Nova.

Rok výroby: 1996
   

Ante Finem I, II, III

Tři výukové dokumentární filmy pro Střední zdravotní školy a první ročníky medicíny na téma vyrovnání se s konečností života.
Filmy kladou otázky, na které by studenti spolu s pedagogy měli nacházet v průběhu semináře odpovědi. Na filmy je třeba navázat diskusí.
Děkujeme za spolupráci a finanční podporu Ministerstvu zdravotnictví.

 

Režie: Tomáš Škrdlant
Stopáž: 3x20 min
Rok výroby: 1996
   

Zánik Československa v parlamentu

Film zachycuje tragikomickou atmosféru v proslulé budově mezi muzeem a divadlem na sklonku roku 1992. Atmosféru hlavně v kuloárech.
Režie: Pavel Koutecký
Námět: Pavel Koutecký
Kamera: Stano Slušný
Stopáž: 75 min
Rok výroby: 1993
   

Stěhování osady

Jedna z nejchudších romských osad na Spiši, Žehra, byla v roce 1991 přestěhována do panelových domů. Film zachycuje původní stav osady, stěhování a situaci půl roku po nastěhování.

Režie: Viliam Poltikovič
Scénář: Viliam Poltikovič
Kamera: Richard Špůr
Zvuk: Pavel Sádek
Střih: Manuela Tippmannová
Dramaturgie: Jiří Gold
Námět: Viliam Poltikovič
Stopáž: 45 min
Rok výroby: 1992
   

Pot a slzy Pražského jara, opus č. 2

Film se skládá ze čtyř linií - „příběhů“:
Dramaturgická koncepce druhého opusu je založena na napětí mezi příběhem mladých začínajících hudebníků a příběhy, v nichž jsou hlavními postavami světově uznávaní mistři. Třetím vrcholem trojúhelníku je ohledávání oblasti vážné hudby někde na hranici srozumitelnosti a vnímatelnosti i pro „školeného“ posluchače.
Scénář: Pavel Koutecký
Režie: Pavel Koutecký
Kamera: Stano Slušný
Zvuk: Zdeněk Taubler
Střih: Jan Petras
Dramaturgie: Hana Jemelíková
Námět: Pavel Koutecký
Stopáž 58 min
Rok výroby: 2006

 

Číst dále: Pot a slzy Pražského jara, opus č. 2

   

Milujte své nepřátele

Příběh Švýcarky a Čecha, kteří změnili stovkám lidí život i pohled na život.
Přemysl Pitter (1895 - 1976) a Olga Fierzová (1900 - 1990) zachránili po druhé světové válce přes 800 židovských a německých dětí z německých koncentračních a českých internačních táborů. Pro mnohé z těchto dětí bylo setkání s Přemyslem a Olgou rozhodujícím zážitkem, který předurčil jejich další život, volbu povolání, i duchovní orientaci.
Film vznikl za finančního přispění Jiřiny Hlaváčové, Zürich, Nadačního fondu Přemysla Pittera a Olgy Fierzové, Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy, Nadačního Fondu Obětem Holocaustu.
Režie: Tomáš Škrdlandt
Scénář: Tomáš Škrdlandt
Kamera: Tomáš Škrdlandt
Hudba: Jiří Strohner
Zvuk: Petr Šoltys
Střih: Vladimíra Wildová
Námět: Tomáš Škrdlant
Stopáž: 76 min
Rok výroby: 2005
   

Každý rok je v Praze jaro /Každý rok je Pražské jaro, opus 1.

Sex, víra, děti, poezie všednosti a hlasy andělů. A nebo taky: orchestr jako velký cirkus, dirigování jako provokování lidí k maximálnímu vypětí, sólo jako komunikace s partnerkou. Nebo taky: hledání vztahu k minulosti, usilování o (nedosažitelnou) dokonalost, boj s nenadálými překážkami.
Film, který bourá stereotypy prezentování světa takzvané vážné hudby v médiích. Nejde však o nějaké vnější přidané efekty, “popmjůzikaci”. Jde opačnou cestou, proniká hlouběji do toho, co se někdy nazývá hudební život.

První opus

  • Setkání – dvě klarinetistky poprvé spolu, Ludmila Peterková a Sharon Kam.
  • Oratorium – dirigent, sólisté a ti druzí. Nastudování sv. Ludmily, Antonína Dvořáka Ebony
  • Orchestra – civilnost, podivnost, obscénnost…?

Vznik filmu podpořila Česká spořitelna, generální partner festivalu Pražské jaro 2005

Režie: Pavel Koutecký
Scénář: Pavel Koutecký
Kamera: Stano Slušný
Zvuk: Zdeněk Taubler
Dramaturgie: Hana Stibralová
Námět: Pavel Koutecký
Stopáž 58 min
Rok výroby: 2005
   

Kamenolom Boží

Někdo Gotta, někdo Satana, někdo uhlí, jiný Klause, ale každý svého štěstí strůjcem mezi hlušinou.
Film je zrcadlem k Rychlíkovu staršímu filmu Jeden rok, svědectví o lidech z  Horňácka, usedlých po staletí na moravsko-slovenském pomezí. Horňácko se na první pohled propastně odlišuje od života lidí v měsíční krajině severních Čech. Ale lidské sny a touhy jsou stejné i v této části země, která měla být odepsaná.
Od velikonoc roku 2003 do velikonoc roku 2004 pracovali, žili, zpívali a hovořili: Ing. Vladimír Petrovský, důlní inženýr, Most; Jan Rajter, sedlák, Moravěves; Ing. Ivan Váňa, vinař, Most; Radek Fridrich, básník, Děčín; Vladimír Buřt, stavební technik, Horní Jiřetín; Eva Mikšová, nezaměstnaná, Litvínov – Janov; Karel Dzurko, nezaměstnaný, Litvínov - Janov; Karel Žídek, kuchař a metalista, Litvínov - Janov; Skupiny Dekubit a Děti pohřebního kvítí, Litvínov – Janov

 

Film vznikl za finančního přispění Státního fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie
Tvůrci filmu děkují městu Litvínov, Městskému divadlu v Mostě a Ústeckému kraji.
Režie: Břetislav Rychlík
Scénář: Břetislav Rychlík
Kamera: Martin Duba
Zvuk: Vladimír Chrastil
Střih: Tonička Janková
Dramaturgie: Jan Gogola ml.
Námět: Břetislav Rychlík
Stopáž 88 min
Rok výroby: 2005
   

Co znamená demokracie

Jak lze nalézat společnou řeč mezi radnicí a občany. Víte co je občanská participace? Občané a radnice ve městech Chebu, Vansdorfu, Zlíně, v pražských Řepích to již vědí a vyzkoušeli si ji, řešili problémy svých měst společně.
Režie: Petr Slavík
Kamera: Rober Novák, Petr Slavík
Zvuk: Jan Valouch
Střih: Vladimír Bezděk
Dramaturgie: Hana Stibralová
Námět: Petr Slavík
Výkonná produkce: Nataša Slavíková
Producent: Jarmila Poláková
Rok výroby: 2005
Formát: Video
Stopáž: 58 min
První uvedení: 1. května 2005

 

   

Náměstí Ďáblice 1998 - 2004

Sběrný dokumentární film o vzniku jednoho náměstí, které nevzniklo.

Film vznikl za finanční podpory Státního fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie, Městské části Praha – Ďáblice a Magistrátu hlavního města Praha.

Režie: Pavel Koutecký
Scénář: Pavel Koutecký
Kamera: Stano Slušný
Zvuk: Jan Valouch
Střih: Martin Steklý
Dramaturgie: Darja Macáková
Námět: Pavel Koutecký
Stopáž: 28 min
Rok výroby: 2004
   

Venkov, zemědělství, ekologie


Scénář: Zdeněk Plachý
Režie: Zdeněk Plachý
Kamera: Martin Duba
Hudba: S.M. Lomos
Zvuk: Petr Stýblo
Střih: Michal Cuc
Dramaturgie: Jiří Gold
Námět: Zdeněk Plachý
Rok výroby: 2003
   

Právo a bezpečnost

Otázkám bezpečnosti, práce policie,možného nárůstu kriminality, organizovaného zločinu.

Scénář: Jiří Šimáček
Režie: Jiří Šimáček
Kamera: Martin Duba
Hudba: S.M. Lomos
Zvuk: Petr Stýblo
Střih: Michal Cuc
Dramaturgie: Jiří Gold
Námět: Jiří Šimáček
Rok výroby: 2003
   

Pověry o EU

Pověry o EU - zdražování, ztrátu sociálních jistot a ztrátu národní identity.

Scénář: Monika Rychlíková
Režie: Monika Rychlíková
Kamera: Martin Duba
Hudba: Zdeněk Plachý
Zvuk: Jaroslav Jehlička
Střih: Michal Cuc
Dramaturgie: Jiří Gold
Námět: Monika Rychlíková
Rok výroby: 2003
 
   

Hledání moudrosti stáří

Návrat stárnutí a stáří zpět do našich životů.
Na základě zkušeností a konkrétních prožitků několika starších lidí otevřít alternativy stáří. Nabídnout jiný, integrující pohled na stáří, zkusit objevovat jeho možný, doposud přehlížený smysl.
Film vznikl za finanční podpory Státního fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie a Ministerstva kultury.
Režie: Tomáš Škrdlandt
Scénář: Tomáš Škrdlandt
Kamera: Tomáš Škrdlandt
Hudba: Jiří Strohner
Zvuk: Miloš Sommer
Střih: Vladimíra Wildová
Dramaturgie: Jarmila Poláková
Námět: Tomáš Škrdlant
Stopáž 57 min
Rok výroby: 2002
   

... to jsou těžké vzpomínky

Dokumentární film o holocaustu Romů v Čechách pro stálou expozici Muzea romské kultury v Brně. Film čerpá z historických archivů které jsou doloženy výpověďmi svědků romského holocaustu.

Film vznikl za finanční podpory Nadace rozvoje občanské společnosti, Phare – Dživas Jakhetane. Open Society Fund Praha, Česko-německého fondu budoucnosti, Nadačního fondu obětem holocaustu.

Režie: Monika Rychlíková
Scénář: Monika Rychlíková
Kamera: Karel Slach
Zvuk: Zdeněk Klečka
Střih: Jiří Mikula
Dramaturgie: Jarmila Poláková
Námět: Monika Rychlíková
Stopáž 28 min
Rok výroby: 2002
   

Pod střechou?

Na případu 20 romských rodin z obce Hrušov, které byly postiženy povodněmi v roce 1997 a ještě v roce 2001, bydlely ve vlhkých vytopených domech, je ilustrována práce ombudsmana - veřejného ochránce práv.

Scénář: Břetislav Rychlík
Režie: Břetislav Rychlík
Kamera: Karel Slach
Zvuk: Jindřich Stožický
Střih: Jiří Matula
Námět: Monika Rychlíková
Rok výroby: 2001
   

Ombudsman - Veřejný ochránce práv

Historie a současnost ombudsmana - veřejného ochránce práv.

Scénář: Monika Rychlíková
Režie: Monika Rychlíková
Kamera: Karel Slach
Zvuk: G-studio,s.r.o.
Námět: Jiří Mikula
Střih: Monika Rychlíková
Námět: Jan Lederer
Rok výroby: 2001
   

Město jménem Šutka

Celý článek...Veselé údolí. Město šampiónů.
To je Šutka, město na okraji Evropy. Žijí v něm Romové, kteří, obklopeni chudobou a válkami na Balkáně, si vytvářejí svůj vlastní svět. Všichni obyvatelé Šutky touží být v něčem nejlepší. A proto mezi sebou ve všem soutěží: ve sbíraní turecké populární hudby, v tréninku kanárků, houserů a holubů, ve zpěvu, v napodobování Alfonsa ze slavného jihoamerického televizního seriálu Kasandra, v zapuzování zlých duchů, věštění,… vyhánění vampírů ze Šutky, kde jich je údajně nejvíce v Evropě.

Scénář: Alexandr Manič
Režie: Alexandr Manič
Kamera: Dominik Miškovský
Zvuk: Juraj Žák
Střih: Ivana Davidová
Rok výroby: 2001

Fotogalerie

Číst dále: Město jménem Šutka

   

Islandská paměť

Celý článek...Třetí ze série filmů ze severu Evropy, které mají dokumentovat zvláštní severskou mentalitu a způsob nazírání na život v drsných přírodních podmínkách této části našeho světadíl.
Ve filmu hovoří příslušníci několika islandských rodin, setkáme se s etnografem, genetikem, spisovatelem, rybářem, s rodinou sedláků, se studenty, s pilotem, geologem, učitelkou. Tito lidé vyprávějí o změnách, kterými prošel ostrov za poslední století - od života na úrovni středověku k nejrozvinutější průmyslové -vypovídají, ale zejména o svém vztahu k přírodě.

Scénář: Pavel Koutecký
Režie: Pavel Koutecký
Kamera: Pavel Koutecký
Zvuk: Michal Houdek
Střih: Jan Petras
Dramaturgie: Hana Jemelíková
Námět: Jan Burian
Stopáž: 58 min
Rok výroby: 2001

Číst dále: Islandská paměť

   

Hledači pevného bodu

Celý článek...
Dvanáct let sleduje režisér P. Kotecký osudy čtyř lidí, kteří v listopadu 89 vystoupili na veřejnosti. Hudebník Michael Kocáb, disident Jan Ruml, mladý účastník zásahu na Národní třídě Kryštof Rímský a studentský vůdce Martin Mejstřík. Doba po listopadu otevřela před každým nové možnosti, příležitosti a šance. Unikátní filmový projekt zachycuje jejich hledání, bloudění, předsevzetí i pochybnosti na cestě k vlastnímu místu v neklidných vodách transformující se společnosti.
Natáčení je postaveno na dvou principech: na otevřenosti vůči všemu, co osud "hrdinů" přináší, a na autorském přístupu - počínaje výběrem otázek a konče volbou filmových výrazových prostředků. Především však kladou autoři důraz na paradoxy lidské existence, balancování mezi humorným a vážným, záměrné vynechání explicitních výpovědí na tak zvaná velká témata, na hravost, radost z pitoreskností, ale v projektu je také patrná snaha najít pod slupkou exhibice pro kameru autentické životní pocity.
Film vznikl za finanční podpory Státního fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie

Režie: Pavel Koutecký
Scénář: Pavel Koutecký
Kamera: Stano Slušný
Hudba: Envoi
Zvuk: Zdeněk Taubler
Střih: Martin Steklý
Dramaturgie: Jan Gogola ml.
Námět: Pavel Koutecký
Stopáž 120 min
Rok výroby: 2001

Fotogalerie

Číst dále: Hledači pevného bodu

   

Vzpomínáme - Život na vsi II Stavby

Vzpomínáte? Byla doba, která měla vzít vesnici paměť. "Rozvoj" nebo "Včela" na návsi, bytovky na okrajích, pro ty šikovnější "Šumperák" nebo "Okál", kousek za vsí velkokapacitní vepřín, a všude břizolitová šeď. Na dobu, kdy všechny obce byly vzorné vzpomíná druhá část dokumentu o životě na vesnici.

Režie: Štěpán Kačírek
Stopáž: 18x20 min
Rok výroby: 2000
   

Život na vsi I Aktivity

Z cyklu filmů Vzpomínáme
Padesátá léta a kolektivizace. Širé lány, mandelinka bramborová, traktorová stanice a nadšené brigády...Staré zvyky postupně zmizely, objevily se však nové. Na vítání občánků, výlety do Prahy a třeba pojízdné prodejny vzpomíná první část dokumentu o životě na vesnici.

Režie: Štěpán Kačírek
Stopáž: 20 min
Rok výroby: 2000
   

Žít jako Dán

Celý článek...Co u nás víme o Dánech? Že pijí jako Dánové? Ale jak žijí? O Dánech, jejich povaze, jejich humoru i pocitech štěstí vyprávějí zvláštní lidé: klaun, který se stal poslancem, kněz, který se převléká za klauna či inženýr ekonomie, který pracuje jako pošťák. Bývalý dánský velvyslanec často říkal: Dánové jsou Češi Severu. Jak máme k sobě blízko i daleko, můžete se pokusit uhádnout i z tohoto dokumentárního filmu.

Scénář: Pavel Koutecký
Režie: Pavel Koutecký
Kamera: Pavel Koutecký
Hudba: Envoi
Zvuk: Michal Houdek
Střih: Jan Petras
Dramaturgie: Hana Jemelíková
Námět: Jan Burian
Stopáž: 58 min
Rok výroby: 2000

Fotogalerie

Číst dále: Žít jako Dán

   

Za hranice všedních dnů (cestování)

Celý článek...Z cyklu filmů Vzpomínáme
Jak se vymanit z šedi socialistické každodennosti? Romantickým trampováním, nebo ze západu importovaným kempováním? A co zkusit dobrodružství organizovaného autostopu? Nebo se pokusit o metu nejvyšší - o devizový příslib?

Režie: Kamila Vondrová
Stopáž: 20 min
Rok výroby: 2000

Fotogalerie

Číst dále: Za hranice všedních dnů (cestování)

   

Vzpomínáme - Svátky a slavnosti

Celý článek...Úvodní díl nového cyklu dokumentů o životním stylu v letech 1945-89, které volně navazují na film "Vzpomínám, vzpomínáš,...vzpomínáte?". Každá společnost má ve svátcích své pevné body, které určují pravidelný běh roku. Totalitní společnost instituci svátků milovala a uměla ji využít. V tomto díle si připomeneme MDŽ, 1. máje, lampiónové průvody a další bizarní rituály nedávné minulosti.

Režie: Martin Mareček
Stopáž: 20 min
Rok výroby: 2000

Fotogalerie

Číst dále: Vzpomínáme - Svátky a slavnosti

   

Vzpomínáme - Sport aneb Buď fit

Z cyklu filmů Vzpomínáme
Vzpomínáte na zašlý jas cvičebních úborů: na jarmilky,bílé tílko a červené tričko? Na to, že spartakiády nebyly jen cvičení na značkách? Jak se sportovalo a rozcvičovalo v letech minulých,o tom vypráví tento dokument.

Režie: Martin Krejčí
Stopáž: 20 min
Rok výroby: 2000
   

Vzpomínáme - Na ulici (auta, tramvaje...)

Celý článek...Z cyklu filmů Vzpomínáme
Vzpomínání na městskou dopravu, na prázdné ulice v padesátych letech i na to, jak se zaplňovaly. Film o tom, jak Češi pomalu podléhali kouzlu motorismu a o slastech, ale i strastech s tím spojených.

Režie: Andrea Prenghyová
Stopáž: 20 min
Rok výroby: 2000

Číst dále: Vzpomínáme - Na ulici (auta, tramvaje...)

   

Vzpomínáme - Moderně bydlet

Celý článek...Z cyklu filmů Vzpomínáme
Bydlí ten, kdo má byt a v něm nábytek a do moderního (tj. panelového) bytu patří nábytek moderní! - Vzpomenete si ještě, co to znamenalo sehnat nábytek, který by se vám líbil? Vzpomínáte, co všechno bylo považováno za moderní?
 
Režie: Milan Peer
Stopáž: 20 min
Rok výroby: 2000

Fotogalerie

Číst dále: Vzpomínáme - Moderně bydlet

   

Vzpomínáme - Kuchyně

Celý článek...Z cyklu filmů Vzpomínáme
Vaření v druhé polovině 20 století zachvátil pokrok: Kuchyňské linky, ledničky, roboty, polotovary. A také boj za lepší přítomnost i budoucnost našich žaludků: shánění, čekání ve frontách a orgie zavařování.

Režie: Kamila Vondrová
Stopáž: 20 min
Rok výroby: 2000

Fotogalerie

Číst dále: Vzpomínáme - Kuchyně

   

Vzpomínáme - Jídlo

Celý článek...Z cyklu filmů Vzpomínáme
Jiří Černý, Vladimír Just, Iva Huttnerová, Jiří Dědeček a další... vzpomínají na cukrovou vatu, první Coca Colu a žvejkačky, buřta s cibulí, Mejdlíčka a další...pochutiny, které se navždy zapsaly do našich mlsných vzpomínek...

Režie: Jakub Sommer
Stopáž: 20 min
Rok výroby: 2000

Fotogalerie

Číst dále: Vzpomínáme - Jídlo

   

Vzpomínáme - Co se nosilo II (60.,70. a 80. léta)

Celý článek...Z cyklu filmů Vzpomínáme
Vzpomínky na „obnovování pořádku“ kdy i tričko s americkými nápisy a džíny byly zakázány. Přesto existovaly „bytové módní a krejčovské salóny", kde se barvily cvičky a prostěradla, kalhoty rozšiřovaly do zvonu pak zase zužovaly do trubek.Doba normalizace, poznamenaná touhou být odlišný a svůj aspoň v oblékání.

Režie: Judita Křížová
Stopáž: 20 min
Rok výroby: 2000

Fotogalerie

Číst dále: Vzpomínáme - Co se nosilo II (60.,70. a 80. léta)

   

Vzpomínáme - Co se nosilo I (móda - konec 40 let, 50. a 60. léta)

Z cyklu filmů Vzpomínáme
Povalečné i budovatelské „salóny módy“ Socialistická móda pro osvobozené pracující versus domácí "manufaktury", ve kterých se po nocích přešívalo, zpracovávaly se deky, celtovina,škrobily se spodničky a cukrováním tužily účesy. Doba prodchnutá touhou po silonkách a prvních džínech. Vzpomínáte?

Režie: Judita Křížová
Rok výroby: 2000
První uvedení: 6. února 2000

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Vzpomínáme - Co se nosilo I (móda - konec 40 let, 50. a 60. léta)

   

Volný čas

Z cyklu filmů Vzpomínáme
Také jste chodili dobrovolně na Matějskou pouť, povinně do pionýra, potom snad na Čaje o páté, či ti později narození na diskotéku, na rande do Muzea dělnického hnutí a na dovolenou k Balatonu? Pojďte si zavzpomínat s Vladimírem Justem, Jiřím Černým, Dagmar Hochovou, Ivou Huttnerovou a dalšími.

Režie: Jakub Sommer
Stopáž: 20 min
Rok výroby: 2000
   

Víkendy

Celý článek...Z cyklu filmů Vzpomínáme
Páteční útěk z práce, fronta v samoobsluze a hurá v koloně po výpadovce do chatové kolonie nebo na chalupu. Tam stavění, natírání, sekaní a pletí. Stereotyp všedních dnů se střídal se stereotypem víkendů.

Režie: Kamila Vondrová
Stopáž: 20 min
Rok výroby: 2000

Fotogalerie

Číst dále: Víkendy

   

V pracovním procesu

Celý článek...Z cyklu filmů Vzpomínáme
Jak získat práci a jak si ji udržet,příděly a umístěnky, atraktivní versus výdělečné profese, jak ziskat výhodne misto, vztahy na pracovisti, ROH, závodní dovolené, závodní večírky, oslavy a MDŽ, jak se tvořil plán a jak se plnil, soutěže zavodů, závazky a rekordy, šestidenní pracovní týden, později - pracovní soboty, povinné brigády na podporu hladovějících dětí, povinnosti neslucne spojené s pozici v práci, kdo mohl být šéfem, vztahy na pracovišti, kde se makalo a kde ne, kdy bylo třeba pracovat, ženy od ploten k traktorům, hlídané profese, pracovni disciplíny, ktere vymizely.

Režie: Andrea Prenghyová
Stopáž: 20 min
Rok výroby: 2000

Fotogalerie

Číst dále: V pracovním procesu

   

Vzpomínáme - Svět sídliště

Z cyklu filmů Vzpomínáme
"Já si myslím, že ty paneláky, jako místo k přenocování, k bydlení,vlastně jsou docela pohodlný, ale co to dělá s duší těch lidí, to je druhá věc".říká jeden z pamětníků tohoto dílu. Připomeňme jen, že první panelová sídliště se začala stavět před čtyřiceti lety a dnes v nich žije přes padesát procent občanů této země.

Režie: Milan Peer
Stopáž: 20 min
Rok výroby: 2000
   

Vzpomínáme - Svět konzumu

Celý článek...Z cyklu filmů Vzpomínáme
Vzpomínáte na dlouhé fronty na cokoli, na podpultovky, šmelináře, či tuzexové bony? Jak se (ne)nakupovalo a shánělo v letech minulých, o tom vypráví tento dokument.

Režie: Martin Krejčí
Stopáž: 20 min
Rok výroby: 2000

Fotogalerie

Číst dále: Vzpomínáme - Svět konzumu

   

Vzpomínáme - Svět dětí II.

Celý článek...Z cyklu filmů Vzpomínáme
Merkur, "Poupata", mírové plynové masky a další drobnosti. Letmý cestopis dětstvím 70. a 80. let.

Režie: Martin Mareček
Stopáž: 20 min
Rok výroby: 2000

Fotogalerie

Číst dále: Vzpomínáme - Svět dětí II.

   

Vzpomínáme - Svět dětí I.

Celý článek...Z cyklu filmů Vzpomínáme
Rybí tuk, "ložisák", pionýrské agitky atd. Letmý cestopis dětstvím 50. a 60. let.

Režie: Martin Mareček
Stopáž: 20 min
Rok výroby: 2000

Fotogalerie

Číst dále: Vzpomínáme - Svět dětí I.

   

Proroci a básníci - Kapitoly z kalendáře

Celý článek...
Celovečerní dokumentární film sleduje příběhy náhodně vybraných osob, jejichž cesty se křižují v jedné pražské kavárně od října 1998 do ledna 2000. Jejich názorová mozaika od metaře k filosofovi vytváří kaleidoskop uplynulého roku „pod dojmem chvil a událostí“. Každý člověk, i ten zdánlivě nejobyčejnější, je něčím výjimečný, je vždy tvůrcem dnů všedních i svátečních. Co však je všední, obyčejné a co se vymyká, co nás fascinuje na historii času? V kalendáři židů, muslimů, hinduistů, Japonců nebo Číňanů není rok 2000 a 2001 vůbec ničím výjimečný.
Film vznikl za finanční podpory Státního fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie a Prahy 2000.

Scénář: Ivan Vojnár
Režie: Ivan Vojnár
Zvuk: Zbyněk Madler
Střih: Alois Fišárek
Námět: Ivan Vojnár
Stopáž: 90 min
Rok výroby: 2000

Fotogalerie

Číst dále: Proroci a básníci - Kapitoly z kalendáře

   

Kde je pravda?

Celý článek...Životní příběh Hannse Steina a Milana Platovského. Pro jednoho je Pinochet diktátor pro druhého osvoboditel země. Intelektuál a podnikatel. Oba pochází z Čech, oba žijí v Santiagu de Chile. Dva životní příběhy, ve kterých se zrcadlí příběh 20. století
Scénář: Pavel Koutecký
Režie: Pavel Koutecký
Kamera: Pavel Koutecký
Zvuk: Michal Houdek
Střih: Jan Petras
Dramaturgie: Hana Jemelíková
Námět: Jan Burian
Stopáž: 57 min
Rok výroby: 2000

Fotogalerie

Číst dále: Kde je pravda?

   

Chilský deník

Celý článek...Chilský deník Cesta na Altiplano (a zpět)
První z cyklu chilských dokumentů Pavla Kouteckého a Jana Buriana, natočených letos v lednu ve velkých vedrech a výškách. Cesta k indiánum na náhorní plošinu přes 4500 metrů vysokou je zobrazena poeticky a jemně, dramatické scény - setkaní s lamou, kaktusem či hráčem rock and rollu či ekoložkou, nejsou nervy drásající, ale mají divákům ukázat neznámou zemi jako místo, kde se dá žit. U jezera Chungara, nejvýše položeného jezera na světě, předává Burian vzkaz Indiánům od přátel z Písku, se starým známým pekařem placek si vypije zakázaný nápoj a režisér i kameraman v jedné osobě, Pavel Koutecký, postojí ve zbožné úctě na soukromém indiánském hřbitově, aby vyčkal západu slunce a spatřil zázrak. Jsme zvědavi, jestli se kousek z těchto pocitů přenese i na diváky České televize.
Režie: Pavel Koutecký
Kamera: Pavel Koutecký
Zvuk: Michal Houdek
Střih: Jan Petras
Dramaturgie: Hana Jemelíková
Námět: Jan Burian
Stopáž: 5x30 min
Rok výroby: 2000

Fotogalerie

Číst dále: Chilský deník

   

Bornholm mimo sezónu

Celý článek...Ostrov Bornholm patří k Dánsku a je zvláštním osamělým ostrovem v Baltickém moři. V létě jsou tam tisíce turistů, v zimě téměř nikdo. Autory zajímaly právě ty chvíle, kdy ostrované žijí podle svého. Auta tu jezdí pomalu, všude je blízko, skrz umělecké muzeum protéká kouzelný potok a nikdo tu nekřičí. Domorodci vám bez váhání řeknou, že Bornholm je nejlepší místo na světě.

Scénář: Pavel Koutecký
Režie: Pavel Koutecký
Kamera: Pavel Koutecký
Hudba: Envoi
Zvuk: Michal Houdek
Střih: Jan Petras
Dramaturgie: Hana Jemelíková
Námět: Jan Burian
Stopáž 30 min
Rok výroby: 2000

Fotogalerie

Číst dále: Bornholm mimo sezónu

   

Jeden rok

Celý článek...Film zachycuje sedm obyvatel podhůří Bílých Karpat, kteří se narodili ještě v časech rakousko - uherské monarchie, tedy mezi lety 1907 - 1917. Autoři filmu je navštěvovali ve všední dny i v tradiční církevní svátky či lidové obyčeje. Výsledkem je svědectví o hodnotovém systému a řádu lidí, jejichž životní pouť začala na počátku tak rozporuplného a těžkého století a končí na jeho zběsilém konci. Svědectví, které se nesentimentálně dotýká otázek stáří, nemoci, smrti, víry, kultury. Svědectví o lidech, kteří navzdory těžkým horským podmínkám, udrželi svobodného ducha a humor, jako výraz velké vnitřní síly.
Režie, námět, scénář: Břetislav Rychlík
Kamera: Karel Slach
Zvuk: Libor Sedláček
Střih: Tonička Janková
Dramaturgie: Alena Müllerová
Fotografie: Jan Šilpoch
Stopáž 57 min
Rok výroby: 1999

Fotogalerie

Číst dále: Jeden rok

   

Ekologie Viva

Film postihuje široké spektrum zájmů a aktivit lidí pracujících, v nevládních ekologických organizacích. Různorodé činnosti, nám přibližují vnitřní svět ekologů např. ekovýchova, obnova tradic a řemesel, ochrana přírody, sbírání odpadů, demonstrace apod. Jejich hledání a prosazování hodnot i způsobu života, které umožňují poznání vztahů mezi člověkem a přírodou. I my můžeme maličkostmi, někdy znamenajícími mnoho, přispět k vytvoření přirozené rovnováhy mezi civilizací a přírodou.
Scénář: Daniela Gébová
Režie: Daniela Gébová
Kamera: Marek Diviš
Zvuk: Zdeněk Šrámek
Střih: Katarína Geyerová
Dramaturgie: Pavel Koutecký
Námět: Zuzana Drhová
Produkce: Jana Jaklová
Rok výroby: 1999
První uvedení: 16. září 1999

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Ekologie Viva

   

Zrání zla - Řekni mi něco o sobě Milan

Šest let sledovali filmaři příběh chlapce, který téměř nepoznal, co je to život na svobodě - žil buď v dětském domově nebo v kriminále. Nikde láska, nikde naděje. To nemůže zůstat bez následků...

Režie: Helena Třeštíková
Rok výroby: 1998

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Zrání zla - Řekni mi něco o sobě Milan

   

To není depka, ale deprese

Dokumentární film nejen o špatné náladě, smutku a depce, ale především o depresi jako o vážném psychickém onemocnění. O pocitech, situacích a otázkách, které depresi provázejí.
Režie: Judita Křížová
Rok výroby: 1998

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: To není depka, ale deprese

   

Rychlé starty

Film založený na rozsáhlém materiálu studenta sociálně-politických věd UK. P. Matochy sleduje skupinu mladých mužů, kteří ve věku kolem 20 let získali velmi vysoké postavení (většinou poradci ministrů). Jejich rodinné zázemí, povahy, cíle, vztah k hodnotám, ochota riskovat jsou v mnohém podobné. Film zmapoval tuto novou kontroverzní skupinu v naší společnosti, její špatné i dobré stránky.

Režie: Andrea Sedláčková
Stopáž: 56 min
Rok výroby: 1998

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Rychlé starty

   

Dokumentární cyklus Alternativní kultura I. Zbití a blažení

"Viděl jsem nejlepší hlavy své generace..."
(Allen Ginsberg, Kvílení)
Vracíme se do Ameriky přelomu 40. a 50. let. V schizofrenické atmosféře poválečného optimismu a hospodářské konjunktury na straně jedné a traumatu atomové hrozby, studené války a honů na čarodějnice na straně druhé se z odporu k novému establishmentu rodí nejvýznamnější a nejsilnější proud nezávislého myšlení a nonkonfromní kultury 20. století – beat generation. Allen Ginsberg, Jack Kerouac a William S. Burroughs a další. Film se však nesnaží přinést úplné a vyčerpávající informace. Jeho cílem je postihnout souvislosti, ukázat charakter a podstatu, odhalit některé méně známé aspekty tvorby i lidských osudů uvedených osobností.
Režie: Petr Slavík
Námět: Josef Rauvolf
Rok výroby: 1998

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Dokumentární cyklus Alternativní kultura I. Zbití a blažení

   

Alternativní kultura III. Co zbylo z Beat generation

"Smrt Ginsberga a Burroughse v roce 1997 znamená konec beat generation na této planetě"
(Victor Bockris)
„V roce 1997 zemřeli krátce po sobě Allen Ginsberg a William S. Burroughs. Tím se uzavřela historie beat generation na naší planetě. Vliv beat generation na americkou kulturu a nezávislé myšlení však jejich smrtí neskončil". Spisovatel a publicista Victor Bockris v úvodu filmu spolu s lingvistou a tvrdým kritikem establishmentu Noamem Chomskym a šéfem nezávislé televizní stanice Globalvision Danny Scheckterem pojmenovávají současnou americkou skutečnost:
Režie: Petr Slavík
Námět: Josef Rauvolf
Rok výroby: 1998

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Alternativní kultura III. Co zbylo z Beat generation

   

Alternativní kultura II. Blažení a ztracení

"Generace beatniků, to byli básníci, malíři, divadelnící, filmaři, byl to nový životní styl..."
(Jonas Mekas)
Na počátku 60. let se myšlenky původně malé a izolované skupinky stávají základem širokého hnutí – hnutí beatniků. Ovlivňují a určují způsob uvažování, žebříčky hodnot, životní názory. Projevují se v odmítnutí hodnot konzumní společnosti, zdůrazněním svobody jednotlivce, zájmem o východní filosofie i ekologická témata. Přichází sexuální revoluce, rock and roll, experimentování s drogami, jeansy, dlouhé vlasy, autostop, prakticky celý nový životní styl. I o tom je druhá část našeho cyklu.
Režie: Petr Slavík
Námět: Josef Rauvolf
Rok výroby: 1998

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Alternativní kultura II. Blažení a ztracení

   

Zrozeni sobě rovni

Legenda liberální ekonomie, vzor nejvýznamnějších českých ekonomů, nositel Nobelovy ceny za ekonomii Milton Friedman navštívil v dubnu 1997 Prahu.

Režie: Milan Peer
Rok výroby: 1997
První uvedení: 31. července 1997

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Zrozeni sobě rovni

   

Vita humana - život pro člověka

Za posledních sedm let vzniklo mnoho nadací a občanských sdruženích, jejich posláním je pomáhat slabším spoluobčanům. Film představí práci několika takových společností - Diakonie Českobratrské církve evangelické v Krabčicích, která pečuje hlavně o staré lidi, DUHA pomáhá mentálně postiženým, Nadace člověk v tísni organizuje pomoc v zemích, které jsou sužovány válkami.
Režie: Ljuba Václavová
Rok výroby: 1997
První uvedení: 5. prosince 1996

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Vita humana - život pro člověka

   

Po letech II.

Již čtvrté pokračování unikátního sběrného projektu. Režisér 8 let sleduje několik osobností, které se určitým způsobem angažovaly před listopadem 1989 a výrazně se podílely na změnách, které následovaly. Z původních sedmi protagonistů v tomto díle zůstali M. Mejstřík, J. Ruml, M. Kocáb a Krištof.
Režie: Pavel Koutecký
Rok výroby: 1997

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Po letech II.

   

Montenegro, země na okraji Evropy

Montenegro - tak nazývali Černou Horu Benátčané. Dokumentární film vypráví o přírodních a společenských kontrastech této země, nejmenší z bývalých jugoslávských republik.
Režie: Petr Slavík
Rok výroby: 1997

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Montenegro, země na okraji Evropy

   

Krása nových strojů

Dokument je především o lidech, kteří mají rádi osobní počítače. Pro výtvarníky jsou nové technologie jen skříňky s perfektním designem. Pamětníky zajímá jejich rychlý vývoj, který prodělaly za posledních 40 let - od sálových počítačů k osobním. Pro správce šrotiště je vysloužilá technika pouze recyklovatelnou surovinou. A na základních školách již vyrůstá nová generace, pro kterou budou počítačové technologie stejnou samozřejmostí, jakou pro nás telefon a televize. Když se tito různorodí lidé sejdou v jednom filmu, zjistíme, že o chladných strojích mluví s nadšením v hlase.
Režie: L. P. Fish
Rok výroby: 1997

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Krása nových strojů

   

Hovory o lékařské etice

Dokumentární esej zamýšlející se nad pojmem lékařská etika. Co všechno se pod pojmem lékařská etika vlastně skrývá? Vztah lékař a pacient. Pojem spravedlnosti, otázka peněz v medicíně. Má každý právo na jakýkoliv existující lék či zákrok bez ohledu na jeho cenu? Euthanasie, resp. asistované suicidium. Umělé početí in vivo a in vitro. Potrat. Transplantace - dárcovství, obchod s lidskými orgány, atd.? Žádný z těchto problémů se film nepokouší s konečnou platností rozřešit, ale přehledně klade vedle sebe pro a proti tak, aby divák měl prostor hledat si odpověď sám.
Režie: Petr Slavík
Rok výroby: 1997

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Hovory o lékařské etice

   

Adepti moci aneb sedm nezávislých

Na pozadí volební kampaně jednotlivých kandidátů do Senátu se chceme pokusit odpovědět na otázky: Jak lidé dnes chápou politiku, jaký k ní mají vztah, zda a jak cítí odpovědnost za věci veřejné, jakou váhu přikládají svému hlasu, jak vidí ty, kteří politiku v praxi provozují? Má politika nějakou vlastní etiku? Mají v naší politice šanci vyniknout nezávislé osobnosti?

Režie: Petr Slavík
Rok výroby: 1997
První uvedení: 17. prosince 1996

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Adepti moci aneb sedm nezávislých

   

Z letopisů Máselné Lhoty 1985 - Hej Gusto

Na začátku 80. let umíral jeden sovětský vůdce za druhým. To inspirovalo tehdejší studenty univerzity v Halle P. Křivku a P. Škodu k přetextování Rybovy mše vánoční. Za pět let se tato skvělá parodie stala záminkou k nepodmíněným trestům za podvracení republiky.

Režie: Petr Slavík
Kamera: Vladimír Holomek
Zvuk: Vladimír Nahodil
Střih: Jan Zuska
Dramaturgie: Alena Müllerová
Námět: Nataša Slavíková
Rok výroby: 1996
První uvedení: 10. října 1996

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Z letopisů Máselné Lhoty 1985 - Hej Gusto

   

Z letopisů Máselné Lhoty 1984 - Mlýn

Mlýn na Domažlicku si v roce 1982 koupili jedni ze signatářů Charty 77. Jak těmto lidem dovedla StB znepříjemňovat život. Po roce 1989 byla zpochybněna jejich kupní smlouva a proběhlo několik soudních řízení.

Režie: Petr Slavík
Kamera: Vladimír Holomek
Zvuk: Vladimír Nahodil
Střih: Jan Zuska
Dramaturgie: Alena Müllerová
Námět: Nataša Slavíková
Rok výroby: 1996
První uvedení: 3. října 1996

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Z letopisů Máselné Lhoty 1984 - Mlýn

   

Z letopisů Máselné Lhoty 1983 - Já šel jsem cestou tesklivou...

Portrét Jiřího Volfa jednoho ze signatářů Charty 77, který prožil těžká vězení v 70-tých a 80-tých letech hlavně za svoji publikační činnost.

Režie: Petr Slavík
Kamera: Miroslav Čvorsjuk
Zvuk: Zbyněk Mikulík
Střih: Jan Zuska
Dramaturgie: Alena Müllerová
Námět: Nataša Slavíková
Rok výroby: 1996
První uvedení: 26. září 1996

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Z letopisů Máselné Lhoty 1983 - Já šel jsem cestou tesklivou...

   

Z letopisů Máselné Lhoty 1982 - Bez státního souhlasu

Jaroslavu Dukovi katolickému knězi byl odňat v roce 1975 státní souhlas k duchovní činnosti. Stal se tedy dělníkem, dál ale ilegálně pracoval na obnově dominikánského řádu, který byl spolu s ostatními řády roku 1952 zrušen.

Režie: Petr Slavík
Kamera: Vladimír Holomek
Zvuk: Vladimír Nahodil
Střih: Jan Zuska
Dramaturgie: Alena Müllerová
Námět: Nataša Slavíková
Rok výroby: 1996
První uvedení: 19. září 1996

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Z letopisů Máselné Lhoty 1982 - Bez státního souhlasu

   

Z letopisů Máselné Lhoty 1981 - Trabant Josefa Mundila

V roce 1981 byla prozrazena jedna z cest kterou se do tehdejšího Československa dostávala exilová literatura. Několik lidí bylo odsouzeno k nepodmíněným trestům.

Režie: Pavel Kačírek
Kamera: Miroslav Čvorsjuk
Zvuk: Jan Valouch
Střih: L. Vachek
Dramaturgie: Alena Müllerová
Námět: Pavel Kačírek
Rok výroby: 1996
První uvedení: 12. září 1996

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Z letopisů Máselné Lhoty 1981 - Trabant Josefa Mundila

   

Třináct let svobody

Před třinácti lety natočil režisér portréty několika sedmnáctiletých dívek z dětského domova v Dolních Počernicích. Jejich přání a představy o životě, který povedou za branami domova. Nyní je znovu vyhledal, zeptal se jich co se jim splnilo a co je překvapilo v samostatném životě.

Scénář: Ivan Arsenjev
Režie: Jan Mudra
Rok výroby: 1996
První uvedení: 13. srpna 1996

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Třináct let svobody

   

Saša aneb cesta četaře Praksina do Prahy

Saša přišel do Československa v srpnu 1968 jako devatenáctiletý vojín se sovětskou okupační armádou. Seznámil se zde s dívkou, kterou si později vzal a přestěhoval se za ní do Prahy. Zde dodnes žije a pracuje jako dělník ve smíchovské Tatře. Životní příběh Saša je vyprávěním ,pěšáka" v soukolí dějin a nabízí ohlédnutí za naší minulostí z jiného úhlu než je obvyklé. Je to příběh zároveň obyčejný i jedinečný, stejně jako každý lidský osud.

Režie: Jan Petras
Rok výroby: 1996
První uvedení: 3. října 1996

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Saša aneb cesta četaře Praksina do Prahy

   

Okno do duše umírajících

Dokumentární pátrání po tom, zda je vědomí smrti důležité pro život. Film finančně podpořil Státní fond ČR pro podporu a rozvoj České kinematografie.

Režie: Tomáš Škrdlant
Rok výroby: 1996
První uvedení: 23. dubna 1996

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Okno do duše umírajících

   

Conference on A New Space for Culture and Society

Dokument z konference Nové prostory v kultuře a společnosti - nové myšlenky ve vědě a umění pořádané Radou Evropy v Míčovně Pražského Hradu ve dnech 19. - 23. 11. 1996.

Režie: Jiří Zajíček
Rok výroby: 1996

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Conference on A New Space for Culture and Society

   

Nejlepší ze špatných způsobů

Demokracie je nejlepší ze všech špatných způsobů spravování lidské společnosti...
pravil Winston Churchil
Před komunálními volbami 1994 se na smysl místní politiky ptal voličů i kandidátů v Mostě, Písku a Javorníku nad Veličkou Břetislav Rychlík.  © ČT

Scénář: Petr Slavík
Režie: Petr Slavík
Kamera: Karel Slach
Zvuk: Pavel Sádek
Střih: Jan Zuska
Dramaturgie: Ljuba Václavová
Námět: Petr Slavík
Rok výroby: 1995
První uvedení: 21. února 1995

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Nejlepší ze špatných způsobů

   

Já jít a uvidět světlo

Portréty několika uprchlíků a jejich rodin, kteří s napětím čekají v uprchlických táborech jak bude vyřízena jejich žádost o azyl.
Ve filmu je představena práce a názory zaměstnanců cizinecké policie, uprchlických táborů, školy pro děti uprchlíků Film vznikl za finančního přispění Evropského společenství PHARE, ve spolupráci s Poradnou pro uprchlíky Českého helsinského výboru.

Scénář: Ljuba Václavová
Režie: Ljuba Václavová
Kamera: Karel Slach
Hudba: Jiří Václav
Zvuk: Zbyněk Mikulík
Střih: David Šrám
Dramaturgie: Alena Müllerová
Produkce: Jana Jaklová
Rok výroby: 1995
První uvedení: 4. dubna 1995

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Já jít a uvidět světlo

   

Bílý i černý má červenou krev

Jak se Romům žije mezi gadži. Současné pocity a problémy soužití pohledem Romů. Film finančně podpořil Státní fond ČR pro podporu a rozvoj České kinematografie a Open Society Fund - Prague

Režie: Ljuba Václavová
Rok výroby: 1995
První uvedení: 1. prosince 1995

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Bílý i černý má červenou krev

   

Vlasatý stát uvnitř holohlavé republiky

Na podzim roku 1968 natočili A. Hanauerová a T. Škrdlant dokument “Potomci“, portréty několika vlasatých chlapců, mezi nimi Jaroslava Hutky a Vlasty Třešňáka. Po 26 letech se titíž lidé konfrontují se svými tehdejšími názory.
Dokument vypovídá o jejich způsobu nekonformního života před dvaceti pěti lety a nyní.

Režie: Tomáš Škrdlant
Kamera: Karel Hurych
Zvuk: Václav Vondráček
Střih: David Šrám
Dramaturgie: Ljuba Václavová
Námět: Angelika Hanauerová
Rok výroby: 1994
První uvedení: 25. srpna 1994

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Vlasatý stát uvnitř holohlavé republiky

   

Spolužáci

Maturovali před 15-ti lety na ostravském gymnáziu. Jak se cítí dnes, co od života čekali a co jim život přinesl? Jak vnímá společenské a hospodářské změny tato generace, jak se na nich podílí, jaké uspokojení či zklamání jim přinášejí.

Scénář: Jan Mudra
Režie: Jan Mudra
Kamera: Jaromír Zaoral
Zvuk: Petr Kodrla
Střih: Jan Petras
Dramaturgie: Alena Müllerová
Námět: Jan Mudra
Rok výroby: 1994
První uvedení: 30. června 1994

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Spolužáci

   

Nerozděleni?

Dokument, který v průběhu jednoho roku - od 1. 1. 1993 - zachycuje situace, konflikty a problémy na nové česko-slovenské hranici v okolí obce Sidonie.

Režie: Zdeněk Zvonek
Kamera: Robert Novák
Zvuk: Juraj Žák
Střih: Michal Cingroš
Dramaturgie: Jiří Gold
Námět: Zdeněk Zvonek
Produkce: Jan Krása
Rok výroby: 1994
První uvedení: 7. dubna 1994

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Nerozděleni?

   

Řekni mi něco o sobě - Martin

Unikátní cyklus filmů Řekni mi něco o sobě, který na jaře roku 1989 začala točit režisérka H. Třeštíková neobvyklou a jedinečnou sběrnou metodou v nápravném zařízení pro mladistvé v Libkovicích. Filmový materiál je natáčen v průběhu dvou až pěti let a jsou na něm zachyceny nejen změny v životě jednotlivých protagonistů, ale i celé společnosti.
Režie: Helena Třeštíková
Kamera: Martin Kubala
Zvuk: Vladimír Nahodil
Střih: Jan Petras
Dramaturgie: Hana Jemelíková
Námět: Helena Třeštíková
Produkce: Jana Jaklová
Rok výroby: 1994
První uvedení: 1. dubna 2006

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Řekni mi něco o sobě - Martin

   

Řekni mi něco o sobě - Láďa

Unikátní cyklus filmů Řekni mi něco o sobě, který na jaře roku 1989 začala točit režisérka H. Třeštíková neobvyklou a jedinečnou sběrnou metodou v nápravném zařízení pro mladistvé v Libkovicích. Filmový materiál je natáčen v průběhu dvou až pěti let a jsou na něm zachyceny nejen změny v životě jednotlivých protagonistů, ale i celé společnosti.
Režie: Helena Třeštíková
Kamera: Martin Kubala
Zvuk: Michal Houdek
Střih: Jan Petras
Dramaturgie: Michal Bregant
Námět: Helena Třeštíková
Rok výroby: 1994

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Řekni mi něco o sobě - Láďa

   

Po letech

Jak se změnili a co změnili Jan Ruml, Michael Kocáb, Marta Kubišová a Martin Mejstřík v průběhu pěti let, které uplynuly od listopadu 1989. Film je natáčen sběrnou metodou a je již třetím pokračováním, předchozí díl Po roce a opět po roce je z roku 1991.

Režie: Pavel Koutecký
Kamera: Stano Slušný
Zvuk: Vladimír Nahodil
Střih: Jan Petras
Dramaturgie: Alena Müllerová
Námět: Pavel Koutecký
Rok výroby: 1994
První uvedení: 17. listopadu 1994

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Po letech

   

Obrázky z výletu za plot blázince

Film seznamuje s prací paní primářky pavilónu 11 v Bohnické léčebně, která se snaží pro pacienty s chronickým onemocněním budovat komplexní rehabilitační a resocializační program. Jednou ze součástí její léčby je týdenní pobyt vybraných pacientů mimo léčebnu. Právě tento týden je ve filmu zachycen.
Režie: Dežo Ursíny
Kamera: Ivo Brachtl
Hudba: Dežo Ursíny
Zvuk: Ivo Brachtl
Střih: Ivo Brachtl
Dramaturgie: Václav Borovička
Námět: Dežo Ursíny
Rok výroby: 1994
První uvedení: 5. května 1994

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Obrázky z výletu za plot blázince

   

O Sportovci... aneb nejodstrkovanější z odstrkovaných

Přibližně 250 fotografií mentálně postiženého plavce od Romana Sejkota fantasticky oživil ve svém filmu P. Koutecký.
Výběr z těchto fotografií získal 3. místo v kategorii Sport Stories soutěže WORLD PRESS PHOTO 1993.

Režie, scénář, námět: Pavel Koutecký
Kamera: Stano Slušný
 Střih:

Martin Steklý

 Zvuk: Pavel Sádek
 Fotografie: Roman Sejkot
 Hudební dramaturgie: Josef Spal, Pavel Koutecký
Produkce: Jan Krása
Rok výroby: 1994

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: O Sportovci... aneb nejodstrkovanější z odstrkovaných

   

Kdo je chudý a kdo bohatý...

Anatomie sociálních rozdílů v postkomunistické společnosti.

Scénář: Tomáš Škrdlant
Režie: Tomáš Škrdlant
Dramaturgie: Václav Borovička
Námět: Tomáš Škrdlant
Produkce: Jan Fulín
Rok výroby: 1994
První uvedení: 2. června 1994

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Kdo je chudý a kdo bohatý...

   

Kde byl Bill aneb partnerství pro jazz

Základem filmu je jazzový večer v pražské Redutě, kde se prezidenti Bill Clinton a Václav Havel setkali s našimi předními jazzmany a Bill Clinton se s darovaným saxofonem od Václav Havla připojil k hráčům na pódiu.
Režie, scénář, námět: Pavel Koutecký
Kamera: Stano Slušný
Zvuk: Pavel Sádek
Střih: Martin Steklý
Dramaturgie: Alena Müllerová
Produkce: Jan Krása
Rok výroby: 1994

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Kde byl Bill aneb partnerství pro jazz

   

Hallo, Bohemia

Dokument vám představí několik Američanů, jejichž dočasnou adresou je Česká republika. Usadili se v Praze, Chebu, Hradci Králové, Ostravě a sdělují nám o nás zcela nové informace.

Režie: Marie Šandová
Kamera: Juraj Fándli
Hudba: Vladimír Merta
Zvuk: Zdeněk Taubler
Střih: Vladimíra Wildová
Dramaturgie: Jan Slabý
Námět: Marie Šandová
Rok výroby: 1994

 

 

 

 

 

 

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Hallo, Bohemia

   

Dialogy

Dialogy s R. Sejkotem a P. Kouteckým o jejich vztahu k mentálně postiženým.

Režie: Ljuba Václavová
Kamera: Stano Slušný
Zvuk: Pavel Sádek
Střih: Martin Steklý
Dramaturgie: Alena Müllerová
Produkce: Jan Krása
Rok výroby: 1994

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Dialogy

   

Děvčátko z Lidic

Téměř detektivní příběh ženy s několika daty narození, která celý život hledá sama sebe. Osud jednoho z lidických dětí, zcela jiný, než jak ho známe z filmových týdeníků.

Režie: Jan Petras
Kamera: Vlastimil Hamerník
Zvuk: Lumír Turek
Střih: Jan Petras
Dramaturgie: Václav Borovička
Námět: Jan Petras
Rok výroby: 1994
První uvedení: 28. července 1994

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Děvčátko z Lidic

   

Blaničtí

Rok na vsi 1994 se třemi sedláky pod bájnou horou Blaník.

Režie: Petr Kotek
Kamera: Petr Kotek
Zvuk: Michal Houdek
Střih: Magda Landsmannová
Dramaturgie: Hana Jemelíková
Námět: Petr Kotek
Produkce: Jan Krása
Rok výroby: 1994
První uvedení: 15. prosince 1994

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Blaničtí

   

Závislost

Portrét dvou mužů závislých na drogách. Jeden žije v současné době v Holandsku, druhý v Praze.

Režie: Petr Slavík
Kamera: Ivan Zachariáš
Hudba: Martin Němec
Zvuk: Miroslav Šimčík
Střih: Jan Petras
Dramaturgie: Jana Hádková
Námět: Petr Slavík
Rok výroby: 1993
První uvedení: 13. ledna 1994

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Závislost

   

Tváří v tvář času změn aneb Nadace Film a Soc. se představuje

Režie: Pavel Koutecký
Kamera: Stano Slušný
Střih: Martin Steklý
Rok výroby: 1993
První uvedení: 29. března 2006

 


Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Tváří v tvář času změn aneb Nadace Film a Soc. se představuje

   

Řekni mi něco o sobě - René

Unikátní cyklus filmů Řekni mi něco o sobě, který na jaře roku 1989 začala točit režisérka H. Třeštíková neobvyklou a jedinečnou sběrnou metodou v nápravném zařízení pro mladistvé v Libkovicích. Filmový materiál je natáčen v průběhu dvou až pěti let a jsou na něm zachyceny nejen změny v životě jednotlivých protagonistů, ale i celé společnosti.
Scénář: Helena Třeštíková
Režie: Helena Třeštíková
Kamera: Martin Kubala
Hudba: Vlastimil Matoušek
Zvuk: Vladimír Nahodil
Střih: Jan Petras
Dramaturgie: Jiří Gold
Námět: Helena Třeštíková
Rok výroby: 1993

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Řekni mi něco o sobě - René

   

Malá kronika návratu

Osudy německé židovské emigrace, která se po skončení II. světové války rozhodla k návratu do Německa - té její části, která se vrátila do NDR.

Režie: Martin Pátek
Kamera: Stano Slušný
Zvuk: Tomáš Rybařík
Střih: Ivan Dvořák
Rok výroby: 1993
První uvedení: 29. března 2006

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Malá kronika návratu

   

Kašpar

Tři roky v životě jednoho divadelníka, jedné generace, jedné kultury.
Sběrně natáčený film od roku 1989 do roku 1993 o Jakubu Špalkovi, režisérovi divadelního spolku Kašpar.

Scénář: Helena Třeštíková
Režie: Helena Třeštíková
Kamera: Petr Pešek
Zvuk: Zdeněk Taubler
Střih: Michal Cingroš
Dramaturgie: Jiří Soukup
Námět: Helena Třeštíková
Rok výroby: 1993

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Kašpar

   

Kapitalismus: volba nebo nutnost?


Režie: Ljuba Václavová
Rok výroby: 1993

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Kapitalismus: volba nebo nutnost?

   

Kam panenky ...?

Nejrůznější okolnosti podmiňují rozhodnutí žen stát se podnikatelkami. Film zachycuje zrod jejich invence a následnou změnu jejich života.

Scénář: Věra Chytilová
Režie: Věra Chytilová
Kamera: Kristián Hynek
Hudba: Jiří Šust
Zvuk: Jan Štorek
Střih: Zdeněk Patočka
Dramaturgie: Václav Borovička
Produkce: Markéta Mališová
Rok výroby: 1993
První uvedení: 15. září 1993

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Kam panenky ...?

   

Bez pojištění jistoty není

Více než jeden rok sledoval režisér osudy privatizace České pojišťovny a.s., jednoho z nejbohatších podniků v republice.

Scénář: Vít Hájek
Režie: Vít Hájek
Kamera: Jan Seidel
Hudba: Václav Vaněček
Zvuk: Miroslav Šimčík
Střih: Milan Justin
Dramaturgie: Alena Müllerová
Námět: Vít Hájek
Rok výroby: 1993
První uvedení: 26. května 1993

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Bez pojištění jistoty není

   

Amici - tanec s přáteli

Amici je londýnská taneční skupina sdružující mentálně a tělesně postižené a takzvaně normální. Film o nonverbální komunikaci prostřednictvím doteků, pohybů, tance, o vzájemné úctě, o vnímání jednoho druhým.

Režie, námět: Pavel Koutecký
Kamera: Pavel Koutecký
Zvuk: Carlyn Saltman
Střih: Jan Petras
Dramaturgie: Jan Slabý
Produkce: Pavel Koutecký
Rok výroby: 1993
První uvedení: 9. května 1993

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Amici - tanec s přáteli

   

Zlín kouří Marlbora

Zlín, Baťa a podnikání jsou nerozlučně spjaté pojmy. Portrét několika zlínských podnikatelů přináší odpověď na otázku - jak to vypadalo ve Zlíně v roce 1992.

Scénář: Eva Holubová
Režie: Eva Holubová
Kamera: Robert Novák
Střih: Jan Petras
Dramaturgie: Jan Gogola ml.
Námět: Eva Holubová
Rok výroby: 1992

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Zlín kouří Marlbora

   

Z domova domů

Osudy české menšiny z oblasti postižené černobylskou katastrofou. První film je natočen na Ukrajině a zachycuje rozhodování našich krajanů o návratu zpět do původní vlasti a končí jejich příjezdem na Československo-ukrajinskou hranici. Druhý film zachycuje již život v nových domovech, jejich vyrovnávání s novým prostředím a sžívání s místními lidmi.

Zvuk: Jan Kacián
Střih: Michal Cingroš
Dramaturgie: Jiří Gold
Rok výroby: 1992
První uvedení: 29. března 2006

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Z domova domů

   

Studentská láska

Osud vztahu albánského medika a české studentky v padesátých letech v Praze, do kterého zasáhl politický chod dějin. Vztahu, který se naplnil až po třech desítkách letech.

Scénář: Pavel Štingl
Režie: Pavel Štingl
Kamera: Martin Kubala
Dramaturgie: Alena Müllerová
Námět: Pavel Štingl
Rok výroby: 1992

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Studentská láska

   

Směle k urnám

Od rituálu k podílu zodpovědnosti. Filmové archivy z let 1946-1990 s volební tématikou jsou volně spojeny diskusí pánů P. Janyšky, M. Kocába, PhDr. P. Mareše, I. Medka, PhDr. I. Možného.

Režie: Pavel Koutecký
Kamera: Stano Slušný
Střih: Jan Sládek
Dramaturgie: Jan Slabý
Námět: Pavel Koutecký
Rok výroby: 1992

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Směle k urnám

   

Řekni mi něco o sobě - Pavlína

Unikátní cyklus filmů Řekni mi něco o sobě, který na jaře roku 1989 začala točit režisérka H. Třeštíková neobvyklou a jedinečnou sběrnou metodou v nápravném zařízení pro mladistvé v Libkovicích. Filmový materiál je natáčen v průběhu dvou až pěti let a jsou na něm zachyceny nejen změny v životě jednotlivých protagonistů, ale i celé společnosti.
Scénář: Helena Třeštíková
Režie: Helena Třeštíková
Kamera: Martin Kubala
Hudba: Vlastimil Matoušek
Zvuk: Vladimír Nahodil
Střih: Jan Petras
Dramaturgie: Jiří Gold
Námět: Helena Třeštíková
Rok výroby: 1992

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Řekni mi něco o sobě - Pavlína

   

Oj to byl boj

Koláž obrazů z Prahy v průběhu svobodných voleb v Československu v roce 1990. Úsměvné ohlédnutí za atmosférou oněch dnů.

Režie: Pavel Koutecký
Kamera: Stano Slušný
Střih: Jan Petras
Rok výroby: 1992
První uvedení: 29. března 2006

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Oj to byl boj

   

Odkaz z Premontré

Historie a současnost kláštera řádu Premonstrátů v Teplé v západních Čechách.

Režie: Petr Zrno
Kamera: Karel Machoň
Zvuk: Zdeněk Taubler
Střih: Jiřina Volková
Dramaturgie: Jiří Gold
Námět: Petr Zrno
Rok výroby: 1992
První uvedení: 14. února 1993

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Odkaz z Premontré

   

Denně předstupuji před Tvou tvář

Jak dějiny Evropy 20. století zasáhly do životů obyčejných lidí. Film o pokoře a víře. Příběh Němce z Orlických hor.

Scénář: Drahomíra Vihanová
Režie: Drahomíra Vihanová
Kamera: Ivan Vojnar
Zvuk: Libor Sedláček
Střih: Drahomíra Vihanová
Dramaturgie: Václav Borovička
Námět: Drahomíra Vihanová
Rok výroby: 1992
První uvedení: 27. prosince 1992

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Denně předstupuji před Tvou tvář

   

Cuoc song o ubitovna

Životní pocity a zkušenosti Vietnamců (většinou studentů a dělníků) žijících v Československu.

Režie: Petr Václav
Kamera: Štěpán Kučera
Hudba: Jiří Václav
Zvuk: Miroslav Šimčík
Střih: Martin Čihák
Dramaturgie: Alena Müllerová
Námět: Petr Václav
Rok výroby: 1992
První uvedení: 29. března 2006

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Cuoc song o ubitovna

   

Cesty k Olympu

Portrét dvou zdravotně postižených žen (P. Valníčková, V. Jirásková), které se v době natáčení připravovaly na Paraolympiádu Barcelona 92. Z filmu vyzařuje optimismus a síla.

Scénář: Pavel Štingl
Režie: Pavel Štingl
Kamera: Martin Kubala
Zvuk: Miroslav Šimčík
Střih: Michael Kořán
Dramaturgie: Alena Müllerová
Námět: Pavel Štingl
Produkce: Alena Davidová
Rok výroby: 1992
První uvedení: 29. března 2006

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Cesty k Olympu

   

Bez místa

Co vlastně znamená nezaměstnanost v životě konkrétního člověka. Portréty osmi nezaměstnaných, kteří jsou z nejrůznějších sociálních a věkových skupin.

Scénář: Petr Slavík
Režie: Petr Slavík
Střih: Jan Petras
Dramaturgie: Václav Borovička
Námět: Petr Slavík
Rok výroby: 1992
První uvedení: 5. dubna 1992

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Bez místa

   

Po roce a opět po roce

M. Kocáb, M. Mejstřík, M. Kubišová, V. Němec, K. Rímský, J. Ruml, P. Čepek - ti všichni se aktivně podíleli na společenské změně v listopadu 1989. Film byl postupně natáčen v letech 1989, 1990, 1991. Co se vše změnilo v jejich životech a v životě celé společnosti. Ve filmu je použita animace, kterou nabývá film dalšího rozměru a na dynamice.
 
Scénář: Pavel Koutecký
Režie: Pavel Koutecký
Kamera: Stano Slušný
Zvuk: Alexander Vrbata
Sřih: Jan Petras
Dramaturgie: Alena Müllerová
Námět: Pavel Koutecký
Produkce: Petr Novák
Rok výroby: 1991

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Po roce a opět po roce

   

Čekárna aneb takové problémy jsme neměli

Jeden zprvních filmů, který měl napomoci bořit averzi českých občanů k uprchlickým táborům. Představuje uprchlíky jako lidské bytosti, které se ocitly v nouzi a jimž je třeba pomoci. Nezastírá jejich různorodost - pro některé jsme přestupní stanicí do západnější Evropy, jiní se chtějí co nejrychleji zařadit do normálního občanského života u nás. Seznamuje s různými motivy emigrace. Výpovědi uprchlíků jsou konfrontovány s názory místních občanů.

Scénář: Vladislav Kvasnička
Režie: Vladislav Kvasnička
Kamera: Antonín Kutík
Zvuk: Pavel Sádek
Střih: Michal Cingroš
Dramaturgie: Jan Slabý
Námět: Vladislav Kvasnička
Produkce: Petr Novák
Rok výroby: 1991

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Čekárna aneb takové problémy jsme neměli

   

Ó my se máme

Atmosféra v pražských ulicích ve dnech 29. 12.-31. 12. 1989; v průběhu první volby V. Havla prezidentem. Filmové záběry, animovaná fotografie podbarvená skvělou hudbou Jiřího Chlumeckého a Jana Koláře.

Režie: Pavel Koutecký
Kamera: Stano Slušný
Hudba: Jiří Chlumecký
Střih: Jan Petras
Rok výroby: 1990

Ukázka | Fotogalerie | E-shop | Ohlasy | Press

Číst dále: Ó my se máme

   
Sdílet

Evoluce 4 z revoluce

Aktuality

Úterý, 05 Červen 2018 16:58
http://breclav.org/images/stories/articles.jpg
Cena Pavla Kouteckého, která se letos dočkala již 12. ročníku, byla udělana v rámci nového festivalu dokumentárního filmu ELBE DOCK. Hlavní ocenění získal dokument Švéd v žigulíku (Petr Horký). Jako nejlepší krátkometrážní dokument byl oceněn snímek Úhorná (Matěj Šmelko) a Zvláštní uznání poroty získal film Nic jako dřív (Klára Tasovská, Lukáš Více...
Úterý, 22 Květen 2018 04:45
http://breclav.org/images/stories/articles.jpg
Film Miroslav Janka Olga bude 1. června 2018 promítnut v Budapešti na Mezinárodním filmovém festivalu Kultura jako hnutí odporu, zaměřeném na dokumentární filmy z oblasti střední a východní Evropy, které se dotýkají tématu nezávislého kulturního prostředí v bývalých socialistických zemích. Do konce roku 2018 se festivalové projekce budou konat v dalších Více...
Pátek, 20 Březen 2015 12:31
FF%20stavkuje%203.jpg
Film Nataši Dudínské a Taťány Markové Holky z fildy / Revolution Girls byl uveden na festivalu PAREVO v Evropském centru Solidarity v Gdaňsku. V přehlídce dokumentárních filmů ilustrujících společenské proměny v zemích Visegrádské čtyřky v uplynulých pětadvaceti letech reprezentoval Českou Více...

Zobrazit starší
YouTube kanál
Afis.cz