Film & Sociologie od roku 1991 natočila

více než 170 dokumentárních filmů, které vznikly

v režii předních českých dokumentaristů.

 

Film & Sociologie je producentem

filmu Občan Havel - nejúspěšnějšího dokumentárního

filmu v české distribuci.

Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)

Pot a slzy Pražského jara, opus č. 2

Film se skládá ze čtyř linií - „příběhů“:
Dramaturgická koncepce druhého opusu je založena na napětí mezi příběhem mladých začínajících hudebníků a příběhy, v nichž jsou hlavními postavami světově uznávaní mistři. Třetím vrcholem trojúhelníku je ohledávání oblasti vážné hudby někde na hranici srozumitelnosti a vnímatelnosti i pro „školeného“ posluchače.
Scénář: Pavel Koutecký
Režie: Pavel Koutecký
Kamera: Stano Slušný
Zvuk: Zdeněk Taubler
Střih: Jan Petras
Dramaturgie: Hana Jemelíková
Námět: Pavel Koutecký
Stopáž 58 min
Rok výroby: 2006

 

Dirigent - poslední koncert?

Sir Charlers Mackerras připravuje s Českou filharmonií Janáčkova Tarase Bulbu. Sledujeme ho od první zkoušky až po koncert. Dirigent zápasí s časem, s jinou představou orchestru o skladbě. Řeší nejrůznější problémy: od celkového výrazu až po malé zvukové detaily, vše s noblesou anglického lorda. Protože jde o koncert k poctě Václava Talicha, staneme se svědky natáčení rozhovoru o Mackerrasově učiteli. Dirigenta nezaskočí poněkud cirkusová atmosféra televizního štábu a velmi intimně vzpomíná.

Na hranici hudby - čtvrttónový klavír.

K festivalům patří exkluzivní a někdy trochu podivné experimenty. Sledujeme převoz klavíru a sestavení dvou křídel do jednoho nástroje, dozvíme se, jaká je to rarita a jaké jsou s ním problémy. Vojtěch Spurný zkouší a povídá o podivnosti vynálezu Aloise Háby – čtvrttónové hudby - i o úskalí hraní na tento speciální klavír, jediný na světě. Ačkoliv tvrdí, že tato hudba je téměř neposlouchatelná, publikum přijde a koncert vydrží.

Soutěž - na začátku cesty.

Vybrali jsme mezinárodní soutěž ve hře na trombón a sledovali jsme asi deset vybraných mladých hudebníků. Dramatické je především první kolo - po půl roce cvičení rozhoduje dvacet minut. Do třetího kola postoupili z téměř padesáti čtyři. Natáčeli jsme je především v šatně a předsálí před a po jejich vystoupeních, ale také při zkouškách, při čekání na výsledky. Představujeme je jako normální mladé lidi, ale současně jako výrazné individuality: každý má jinou metodu přípravy, jinak reaguje na stres soutěžení. Sledujeme jejich vzájemné vztahy.. Jsme s nimi ve chvílích koncentrace, nervozity, proher, úspěchu.

Sólista - na vrcholu .

Garrick Ohlsson je hvězda první velikosti. Natáčeli jsme s ním před zkouškou, na zkoušce na koncertě i po něm. Povídání o vztahu interpreta k autorovi, o nekonečné cestě k dokonalosti. K nejsilnějším momentům materiálu patří dlouhý detailní záběr na Ohlssonovu tvář při koncertě. S ní překvapivě kontrastuje klukovská rozvernost při ohlašování přídavků.

Opus č. 2

Sir Charles Mackerras a Česká filharmonie:  „Vy jste možná zvyklí to hrát jinak, ale já to hraju takhle…“

Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro: vítězové a poražení

Čtvrttónový klavír: výlet na hranice klasické hudby

Garrick Ohlsson:  „Vždycky je proč cvičit“

Sdílet

Evoluce 4 z revoluce

Aktuality

Úterý, 05 Červen 2018 16:58
http://breclav.org/images/stories/articles.jpg
Cena Pavla Kouteckého, která se letos dočkala již 12. ročníku, byla udělana v rámci nového festivalu dokumentárního filmu ELBE DOCK. Hlavní ocenění získal dokument Švéd v žigulíku (Petr Horký). Jako nejlepší krátkometrážní dokument byl oceněn snímek Úhorná (Matěj Šmelko) a Zvláštní uznání poroty získal film Nic jako dřív (Klára Tasovská, Lukáš Více...
Úterý, 22 Květen 2018 04:45
http://breclav.org/images/stories/articles.jpg
Film Miroslav Janka Olga bude 1. června 2018 promítnut v Budapešti na Mezinárodním filmovém festivalu Kultura jako hnutí odporu, zaměřeném na dokumentární filmy z oblasti střední a východní Evropy, které se dotýkají tématu nezávislého kulturního prostředí v bývalých socialistických zemích. Do konce roku 2018 se festivalové projekce budou konat v dalších Více...
Pátek, 20 Březen 2015 12:31
FF%20stavkuje%203.jpg
Film Nataši Dudínské a Taťány Markové Holky z fildy / Revolution Girls byl uveden na festivalu PAREVO v Evropském centru Solidarity v Gdaňsku. V přehlídce dokumentárních filmů ilustrujících společenské proměny v zemích Visegrádské čtyřky v uplynulých pětadvaceti letech reprezentoval Českou Více...

Zobrazit starší
YouTube kanál
Afis.cz