2001

Pod střechou?

Na případu 20 romských rodin z obce Hrušov, které byly postiženy povodněmi v roce 1997 a ještě v roce 2001, bydlely ve vlhkých vytopených domech, je ilustrována práce ombudsmana - veřejného ochránce práv.

Režie, scénář: Břetislav Rychlík
Kamera: Karel Slach
Zvuk: Jindřich Stožický
Střih: Jiří Matula
Stopáž: 28 min
Rok výroby: 2001

 

© Česká televize

Ombudsman - Veřejný ochránce práv

Historie a současnost ombudsmana - veřejného ochránce práv.

Režie, scénář: Monika Rychlíková
Kamera: Karel Slach
Střih: Monika Rychlíková
Rok výroby: 2001

 

© Kancelář veřejného ochránce práv

Islandská paměť

Třetí ze série filmů ze severu Evropy, které mají dokumentovat zvláštní severskou mentalitu a způsob nazírání na život v drsných přírodních podmínkách této části našeho světadílu

Ve filmu hovoří příslušníci několika islandských rodin, setkáme se s etnografem, genetikem, spisovatelem, rybářem, s rodinou sedláků, se studenty, s pilotem, geologem, učitelkou… Tito lidé vyprávějí o změnách, kterými prošel ostrov za poslední století – od života na úrovni středověku k rozvinutému průmyslu -vypovídají ale zejména o svém vztahu k přírodě.

Poděkování: Škoda Auto, Icelandair, SAS, Hekla

Režie, scénář: Pavel Koutecký
Kamera: Pavel Koutecký
Zvuk: Michal Houdek
Střih: Jan Petras
Dramaturgie: Hana Jemelíková
Stopáž: 58 min
Rok výroby: 2001

 © ČT

 

Hledači pevného bodu

Dvanáct let sleduje režisér P. Kotecký osudy čtyř lidí, kteří v listopadu 89 vystoupili na veřejnosti. Hudebník Michael Kocáb, disident Jan Ruml, mladý účastník zásahu na Národní třídě Kryštof Rímský a studentský vůdce Martin Mejstřík. Doba po listopadu otevřela před každým nové možnosti, příležitosti a šance. Unikátní filmový projekt zachycuje jejich hledání, bloudění, předsevzetí i pochybnosti na cestě k vlastnímu místu v neklidných vodách transformující se společnosti.

Natáčení je postaveno na dvou principech: na otevřenosti vůči všemu, co osud "hrdinů" přináší, a na autorském přístupu - počínaje výběrem otázek a konče volbou filmových výrazových prostředků. Především však kladou autoři důraz na paradoxy lidské existence, balancování mezi humorným a vážným, záměrné vynechání explicitních výpovědí na tak zvaná velká témata, na hravost, radost z pitoreskností, ale v projektu je také patrná snaha najít pod slupkou exhibice pro kameru autentické životní pocity.

Film vznikl za finanční podpory Státního fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie.

Režie, scénář: Pavel Koutecký
Kamera: Stano Slušný
Hudba: Envoi
Zvuk: Zdeněk Taubler
Střih: Martin Steklý
Dramaturgie: Jan Gogola ml.
Stopáž 120 min
Rok výroby: 2001

© ČT

CZ    EN