Připravujeme

Dajori

Jak obchod s chudobou a krize bydlení dopadá na konkrétní rodiny? Režiséři Martin Páv a Nicolas Kourek sledovali tři roky protagonistku Marii, která u sebe ze dne na den ubytovala sedmnáct příbuzných, kteří by jinak skončili na ulici. Příběh nabourává některé zažité stereotypy o Romech a je silnou výpovědí o společenské úloze romských žen a vzájemné pomoci v romské komunitě.

Film o rodinných radostech a starostech jedné romské rodiny z Varnsdorfu.

Dajori - v romštině "matka".

Film vznikl za finanční podpory Státního fondu kinematografie.

 

Námět: Nicolas Kourek
Režie: Martin Páv, Nicolas Kourek
Kamera: Martin Páv 
Střih: Matěj Beran 
Zvuk: Adam Bláha 
Producenti:  Jan Bodnár, Jarmila Poláková 
Rok dokončení: 2024 

© Film & Sociologie, Česká televize, Media Voice

 

Vtáčnik

Film o obyvateloch jednej stredoeurópskej mestskej štvrte menom Vtáčnik, ich hniezdenie, vzťahy a predstavy o domove. Kým minulosť tohoto miesta sa spája s legendárnymi vinohradmi Márie Terézie a pestrím vtáčím osídlením, zdá sa, že budúcnosť bude písať moc a peniaze do asfaltu. Nech to dopadne akokoľvek, tento film ukazuje človeka jako jednu z mnohých foriem osídlenia. Vtáky tu boli totiž pred ním.

Film vznikl za finanční podpory Státního fondu kinematografie, Audiovizuálního Fondu Slovenska.

 

Námět: Eva Križková, Tereza Križková
Režie: Eva Križková
Kamera: Martin Jurči
Střih: Hana Dvořáčková
Zvuk: Tobiáš Potočný
Hudba: Martin Ožvold
Dramaturg: Jan Gogola, Biba Bohinská
Producenti: Silvie Panáková, Jarmila Poláková, Tomáš Kaminský
Stopáž: 70 minut
Rok dokončení: 2024

© Dayhey, Film&Sociologie, RTVS, Česká televize

Království mýdlových bublin

Vzestup a pád podnikatelského rodu Schichtů, zakladatelů značky mýdla s jelenem.


Během života tří generací rodiny Schichtů došlo k rozmachu jejich mýdlového impéria, jehož věhlas přesahoval hranice rakousko-uherské monarchie a později samostatného Československa. Začínali ve sklepě rodinného domku a končili jako spoluzakladatelé nadnárodního koncernu Unilever, který existuje dodnes. V meziválečném Československu mělo jméno Schicht stejný zvuk jako Škoda, Baťa či Kolben a Daněk. Vedle pověstného mýdla s jelenem vyráběli také kosmetiku Elida nebo tuk Ceres. Nakonec je semlely velké dějinné události.

Režie:       Taťána Marková

Námět:     Taťána Marková, Martin Krsek

 

Reklama
To kupují všichni...
Jelen z mýdla s jelenem
Schicht
Schicht kolem roku 1930
Cedule
Elida
Mydlo s jelenem

Sluníčko jako čtvereček

Připravovaný dokumentární film Rudolfa Šmída se bude primárně zajímat o ryze český vizuální symbol ženského lůna, který se stal během století nejen součástí každodenního života snad každého Čecha/Češky, ale zároveň sehrál svoji významnou roli i v těch nejvyšších patrech české kultury (Milan Kundera, Egon Bondy, Jidřich Štýrský, Svěrák/Smoljak a další). Na základě svého dvacetiletého výzkumu tohoto fenoménu si autor klade za cíl blížeji seznámit s původem, vývojem a významem tohoto symbolu diváka českého i zahraničního.

CZ    EN