Připravujeme

Setkání s Libuší

Nakolik je mýtus věštkyně a kněžny Libuše živý ve dvacátém prvním století, ve století digitálním? Kolik spolků a jednotlivců se k této mýtické soudkyni a vládkyni vztahuje a je jim inspirací? Ukázalo se, že jich je hodně. Na setkání s Libuší se můžete těšit v průběhu roku 2019 ve vybraných kinech. Režie: Taťána Marková. 

SLAVNOSTNÍ PŘEDPREMIÉRA - Setkání s Libuší na Vyšehradě 25.5.

FB událost

25.5.2019 vás zveme na slavnostní předpremiéru dokumentárního filmu 'Setkání s Libuší' režisérky Taťány Markové.

Film nabízí rozmanité podoby mytické soudkyně, věštkyně a vládkyně. Kněžna Libuše jako ideál ženy milující i bojovné, národní symbol i inspirátorka barvitých fantazií. Zajímají se o ni divadelníci, spisovatelé, feministky, esoterici i cosplayeři.

Akce se koná na louce před Starým purkrabstvím na Vyšehradě.

Než se řádně setmí, přichystali jsme od 19 hodin program k vašemu potěšení a abyste se naladili na správnou notu:

od 19:00
PIKNIK (něco bude a něco malého přineste)
HUDBA (skupina Krless - medieval crossover band)
ZPĚV (sbor Libuše)
AUTORSKÉ ČTENÍ (Budečský vlastivědný spolek)
ENERGIE LIBUŠE MALBOU (Vladimír Kiseljov, http://www.kiseljov.net/) -malířská performance s hudbou Libuše Bedřicha Smetany.

21:30
PROJEKCE FILMU 'SETKÁNÍ S LIBUŠÍ' (63 min)

Za nepříznivého počasí se přesuneme přímo do Starého purkrabství.

Vstup ZDARMA

Těšíme se!

Akce je pořádána za podpory Státní fond kinematografie, Česká televize a Magistrát hl. m. Prahy

KHM 1 - Pouť krkonošská

Celovečerní dokumentární film Karla Čtveráčka 'KHM 1 - Pouť Krkonošská' bude poctou fenoménu poutnictví, Karlu Hynku Máchovi, české krajině a jejím kulturním a přírodním památkám. 

„Dnes, kdy mnoho lidí vnímá krajinu už jen z automobilů nebo ze sedla svého kola, kdy se úchvatnost Země ztotožňuje s odlidštěnými záběry z dronů, v době, která redukovala oblaka na šedé mlhy v záběrech družic, v této době se pokusíme zprostředkovat kdysi zcela běžný pohled na krajinu kolem nás: pohled chodce kráčícího lesy, poutníka hledícího vzhůru na oblaka a na hvězdy nad hlavou.“ Karel Čtveráček, režisér.

Sluníčko jako čtvereček

Připravovaný dokumentární film Rudolfa Šmída se bude primárně zajímat o ryze český vizuální symbol ženského lůna, který se stal během století nejen součástí každodenního života snad každého Čecha/Češky, ale zároveň sehrál svoji významnou roli i v těch nejvyšších patrech české kultury (Milan Kundera, Egon Bondy, Jidřich Štýrský, Svěrák/Smoljak a další). Na základě svého dvacetiletého výzkumu tohoto fenoménu si autor klade za cíl blížeji seznámit s původem, vývojem a významem tohoto symbolu diváka českého i zahraničního.

Ako som sa stala partizánkou

Ako som sa stala partizánkou je pátráním po identitě osobní i identitě romského etnika skrz dějiny druhé světové války.

Romská režisérka Vera Lacková odhaluje na pozadí vlastní rodinné historie pohnuté osudy pěti romských partyzánů. Prostřednictvím rozhovorů s potomky, pamětníky, či pátráním v archivech boří zažitou představu o Romech jako pouhých obětech nacismu a poukazuje na Romy, kteří svými skutky a činy přerostli dějiny minoritního etnika a zaslouženě se dostali do kontextu dějin evropských. Vera při svém pátrání naráží na zakořeněné předsudky, lhostejnost a nenávist vůči romské komunitě ve vzpomínkách zmíněných pamětníků i v průběhu samotného hledání. Historickou nespravedlnost a křivdu vůči svému etniku a vlastní rodině se pokusí symbolicky napravit stavbou pomníku v místech, kde byla vyvražděna rodina jejího pradědečka.

 

Připravovaný film Very Lackové 'Ako som sa stala partyzánkou' byl vybrán na workshop Ex Oriente Film 2019. Ex Oriente Film se zaměřuje na vývoj autorských dokumentů ze střední a východní Evropy. 

CZ    EN