2007

Psáno pro Pražské jaro, opus č. 3

Velkolepé sny autorů procházejí ohněm premiéry.

Skladatelé Sylvie Bodorová (Juda Maccabeus) a Peter Graham (Subida) sledují s napětím a nadějí nastudování skladeb, které napsali na objednávku festivalu Pražské jaro.

Peter Graham: "… když se mě někdo zeptá, jaká ta skladba bude, tak můžu odpovědět, že by mě to taky zajímalo."

Vladimír Válek, dirigent: "Vy po mně chcete zázraky!"

Poslední díl trilogie koncertů hudebního festivalu Pražské jaro vypráví příběhy dvou skladeb, které byly složeny právě pro tento festival - Sylvie Bodorová: Juda Maccabeus, oratorium na texty podle Starého zákona, a Peter Graham: Subida. Jedna byla provedena v katedrále sv. Vita na Pražském Hradě, druhá v bývalé tovární hale v Karlíně, jedna je víc klasická, druhá velmi experimentální, jedna detailně zapsaná do not, druhá ponechává víc volnosti hráčům, jedna monumentální, druhá komornější, ale obě na hony vzdálené běžnému repertoáru koncertů klasické hudby a způsobu hraní.

Hlavními hrdiny jsou bezesporu autoři, kteří svoji vizi hudebního díla nejdříve zapíší do not a pak se ji snaží vysvětlovat dirigentovi, hráčům, zpěvákům. Došlo k mnoha krizovým situacím, napínavému hledání řešení, někdy i kompromisům. Skladatel snídající na obrubníku a marně čekající na hráče nebo rozlícený dirigent a autorka na pokraji pláče, to jsou dva nejčernější okamžiky.

Režie: Pavel Koutecký, Jaroslav Hovorka
Kamera: Stano Slušný
Zvuk: Petr Stýblo
Střih: Jan Petras
Dramaturgie: Hana Jemelíková
Stopáž: 58 min
Rok výroby: 2007
   
Film ke zhlédnutí

 

© Pražské jaro, Film & Sociologie, Česká televize

 

CZ    EN